Zavedení diakritiky v názvech adres umožňuje systém IDN (Internationalized Domain Name). Zatímco v zemích, které nepoužívají latinku může být IDN velkým přínosem, neboť umožní uživatelům použití rodného jazyka i písma při vyplňování adres, v Evropě jsou jeho přínosy sporné.
Podle zástupců sdružení by mohlo dojít k rozmachu takzvaných překlepových domén, což jsou stránky, které využívají chybu uživatele při vkládání adresy. Uživatel by tak mohl být vystaven závadnému obsahu. Další komplikací je komunikační bariéra. České adresy s háčky by často nebylo možné psát v zahraničí, což by byl v případě zahraničních klientů firem zásadní problém.
Podle Martina Peterka by se navíc mohly vést právní spory o registrace doménových jmen. Jako příklad dal Peterek názvy www.vlada.cz a www.vláďa.cz, které by si mohl zaregistrovat kdejaký Vladimír. "To je otázka k diskusi, jak toto ošetřit," uvedl Peterek. Ještě spornější by to údajně mohlo být u geografických jmen či ochranných známek.
Dosavadní průzkumy CZ.NIC dávají spíše za pravdu skeptikům, neboť podle nich není o zavedení háčků a čárek do internetových adres valný zájem. "Kladně odpovědělo pouze 22 procent organizací," řekl Filip k výsledkům z roku 2006.
Podobné je to u sousedů České republiky, kde již IDN systém funguje. V Polsku tvoří domény s diakritikou 1,2 procenta všech registrovaných domén, v Rakousku 2,7 procenta a v Německu 3,4 procenta.
V České republice je nyní zaregistrováno 423.000 domén s koncovkou .cz.