Politici v čele s americkým prezidentem Georgem Bushem sice vyzývají ropné země, aby zvýšily produkci a zmírnily tlaky na růst cen, obchodníci na fyzickém trhu však hlásí, že ropy je přebytek. Také členové ropného kartelu OPEC říkají, že ropy je nyní dost a zvyšování těžby by ničemu neprospělo.
I přesto ceny ropy rostou na stále nové rekordy a v úterý se cena americké ropy dostala těsně pod 130 dolarů za barel. Jádro cenového růstu a zájmu investorů se ale přesouvá od nejbližších termínových kontraktů ke dlouhodobějším.
Cena kontraktu na rok 2016 se v úterý například zvýšila o plných devět dolarů na 139 dolarů za barel. Zatímco ceny nejbližšího termínu vzrostly od ledna o 35 procent, cena pro rok 2012 vyskočila o 60 procent. Tento vývoj odráží obavy trhu z dodávek ropy ve střednědobém výhledu, kde vysoká nejistota umožňuje spekulantům zvyšovat ceny ještě výrazněji než na trhu krátkodobých kontraktů.
Na promptním trhu je ale zcela jiná situace. Fyzický trh je ropou tak přesycen, že někteří producenti jako Írán kvůli nezájmu kupců začínají vytěženou ropu zadržovat v tankerech zakotvených v Perském zálivu, v naději, že pozdější vyšší poptávka zvedne i ceny promptních dodávek. Promptní cena široce obchodovaného druhu ropy Forties se nyní nabízí s diskontem jednoho dolaru na barel proti referenční ceně směsi severomořských druhů ropy, což je proti loňsku dvojnásobný rozdíl.
"Na trhu ropy se nyní projevují dvě odlišné dynamiky. U termínových cen děláme jeden rekord za druhým, fyzická ekonomika však žádné známky napětí nepociťuje," řekl ředitel švýcarské firmy Petromatrix Olivier Jakob.
Přesycení na fyzickém trhu a obavy o dodávky v budoucnu se začíná u některý druhů ropy projevovat jevem zvaným "kontango", kdy jsou bližší kontrakty levnější než vzdálenější. Do této situace upadla například severomořská ropa Brent počátkem května.
Cena promptní dodávky ruské ropy Urals je nyní o 5,10 dolaru nižší než referenční cena severomořské směsi, což je nejvyšší diskont ruské ropy od srpna 2006. Obchodníci se domnívají, že ruská ropa v příštích měsících klesne ještě hlouběji, protože producenti z Blízkého východu budou snižovat ceny své kvalitnější ropy.