...růstu a skok cen ropy na další rekordy vzbudil obavy z jejich dopadu na ekonomiku Spojených států.
Zápis z minulého zasedání bankovní rady navíc ukázal, že centrální banka zvedla předpověď inflace, a naznačil, že již zřejmě ukončila cyklus uvolňování měnové politiky po dubnovém snížení sazeb na 2,0 procenta.
Cena ropy <CLc1> přes noc vystřelila nad hranici 135 dolarů za barel, a rozšířila tak zisky od začátku letošního roku na 40 procent [ID:nMUL225310]. Rekordní ceny černého zlata přispívají k obavám, že Spojené státy sklouzávají do stagflace - nepříjemné kombinace vysoké inflace a vlažného ekonomického růstu.
Dolar se trápí nejen proto, že má tendenci při růstu cen ropy klesat, ale též z důvodu, že Spojené státy čelí této otravné směsi slabého růstu a silných cenových tlaků v době, kdy Fed ve snaze podpořit ekonomiku srazil úrokové sazby.
"Stále počítáme se scénářem slabého amerického dolaru. Zápis z jednání bankovní rady nebyl nijak zvlášť pozitivní... Podíváte-li se na měnověpolitickou směsici mezi inflací a ekonomickými údaji, je to pro dolar stále negativní," řekla Carole Laulhereová, měnová stratéžka z banky Société Générale.
"Ceny ropy letí nahoru každý den a tíží dolar. Totéž platí pro akciové trhy," dodala.
Euro ve čtvrtek vystoupalo až na 1,5814 dolaru, nejvyšší úroveň od 24.dubna. Později smazalo zisky a mírně oslabovalo na 1,5757 dolaru <EUR=>.
Dolar mezitím rostl o 0,4 procenta na 103,39 jenu <JPY=>.
Ve středu jednotnou evropskou měnu potěšilo překvapivé zlepšení indexu německé podnikatelské důvěry [ID:nSCH140439], které posílilo názor, že příštím krokem Evropské centrální banky bude spíše zvýšení úrokových sazeb ze současných 4 procent.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]