Ceny ropy už delší dobu stoupají na stále nové rekordy a dnes cena referenčního kontraktu na americkou ropu vůbec poprvé pokořila hranici 135 dolarů za barel. S růstem cen se prohlubuje i pesimismus ohledně stability zásobování a pokud IEA přehodnotí názor na budoucí těžbu, vyvstává otázka, zda těžební firmy budou schopny držet krok s růstem poptávky.
Obavy z příliš křehké rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou po ropě dal ve středu najevo americký ministr energetiky Sam Bodman. Ten odmítl názor, že za vysokými cenami ropy je spekulace, jak se čas od času objevuje. "Když se podíváte na čísla, tak těžba ropy se prakticky nemění. Je ale jasné, že poptávka po ropě se ve světě zvyšuje," řekl Bodman.
IEA až dosud předpovídala, že těžba ropy ve světě se bude zvolna zvyšovat a udrží krok s růstem poptávky. Z nynějších zhruba 87 milionů barelů denně by se tak měla těžba do roku 2030 dostat minimálně na 116 milionů barelů. Agentura se ale nyní obává, že kvůli zastarávání polí a nedostatečným investicím se v roce 2030 možná nebude těžit ani 100 milionů barelů denně.
IEA je patrně nejrespektovanější organizací, co se monitoringu trhu s ropou týče. Pokud se tedy potvrdí to, o čem nyní píše americký list, pak lze čekat odpovídající dopady na trh. Ten má už takové obavy z narušení plynulosti dodávek, že obchodníci poptávají větší množství ropy prakticky při každém výraznějším poklesu ceny. Mnohé napovídá i skokové zvýšení ceny termínových kontraktů na dodání ropy po roce 2015.