"Hromadí se důkazy, že zpracovatelský sektor v eurozóně opravdu bojuje s velmi silným kurzem eura, poklesem spotřebitelských výdajů, slabším růstem na klíčových exportních trzích, vysokými cenami ropy a dalších komodit a se zpřísněním podmínek na úvěrových trzích," poznamenal ekonom společnosti Global Insight Howard Archer.
Pokles už je zřejmý i v meziročním srovnání. V eurozóně dosahuje 2,5 procenta, i když ještě v únoru zakázky v průmyslu vykazovaly nárůst o 9,9 procenta. Podobně v celé unii zakázky klesly o 1,3 procenta proti růstu o 9,3 procenta v únoru.
Ekonomové v anketě agentury Reuters předpokládali, že v eurozóně zakázky v březnu klesnou jen o 0,4 procenta. U meziročního srovnání se ale jejich odhad přesně kryje se skutečností.
Zakázky na dopravní zařízení v průběhu března v zemích eurozóny o 0,5 procenta vzrostly, v celé unii však o 1,7 procenta klesly. Podobně zakázky na elektrické a elektronické zařízení v eurozóně vzrostly o 0,1 procenta, zatímco v celé Evropské unii se o půl procenta snížily.
Zakázky se dál zvyšují hlavně v nových členských zemích unie, především v Rumunsku, ze starších členů pak ve Španělsku. Největší pokles byl zřejmý v Dánsku a ve Francii, ale i v Estonsku. V meziročním srovnání zakázky nejvíce rostou v Bulharsku, na Slovensku, Litvě a ve Španělsku, zatímco v Řecku, Nizozemsku a ve Švédsku nejvýrazněji klesají.