V dokumentu přijatém velkou většinou se píše, že nynější zásoby obilovin EU jsou tak na 30 dní. EP se pak v této souvislosti ptá, zda jde o dostatečné množství pro případ, že by unii postihla nějaká krize. Parlament proto chce po Evropské komisi, výkonném orgánu unie, aby vypracovala strategii pro možné rozšíření těchto zásob.
Rezoluce také vyzývá, aby EU dala přednost potravinám před palivy. Chce, aby unie vymezila jasná pravidla udržitelnosti pro biopaliva. EU si v rámci boje se změnami klimatu dala za cíl dosáhnout toho, že do roku 2020 budou biopaliva ve spotřebě dosahovat alespoň deset procent.
Avšak současným druhům biopaliv je vytýkáno, že přispívají k nárůstu cen potravin či odlesňování a v některých případech se při jejich využívání do ovzduší dostává jen o trochu méně emisí skleníkových plynů, než je tomu u klasických fosilních paliv. EU se nyní snaží stanovit kritéria udržitelnosti biopaliv, zatím se jí to ale nepodařilo.
Zprávy, které viní ze současné potravinové krize biopaliva, jsou nicméně podle EP zveličené, tedy alespoň pokud jde o EU.
Podle studie, kterou zveřejnila EK, za rychlým nárůstem cen potravin v poslední době stojí nejen špatné počasí, neúroda, rostoucí poptávka a podpora biopaliv, ale i spekulanti. Existují prý celé investiční fondy, které jsou založené jen na spekulaci na růst cen specifických potravin.
Poslanci chtějí, aby komise analyzovala dopad spekulací na ceny potravin. Upozornili, že u řady potravin cena surovin tvoří jen malou část konečné ceny. EP proto vyzývá EK a státy, aby provedly analýzu rozporu mezi cenami od výrobců a cenami, jež si účtují významné maloobchody.