"Hospodářsky rostly všechny části holdingu. Hlavním důvodem bylo to, že jsme zpracovali 1,6 milionu metrů krychlových dřeva po Kyrillovi. Prodali jsme 1,8 milionu metrů krychlových dřeva. Kromě vlastní těžby nakupujeme dřevo i od jiných producentů," dodal. Běžně firma ročně zpracuje mezi 800.000 až milionem metrů krychlových dřeva.
Loni LESS založil firmu v Rusku. "Půjdeme tam i s dopravou a příští rok tam chceme postavit pilu," řekl. LESS už má firmu na Ukrajině, dva podniky na Slovensku, působí ve Francii, Rakousku a Polsku. Dohromady zaměstnává zhruba 1300 lidí.
Kalamity, které způsobily na začátcích loňského a letošního roku vichřice Kyrill a Emma, Mičánek za mimořádné události nepovažuje. "Dělám v branži 43 let a takové věci zažijeme dvě ročně a vůbec jsme si toho nevšímali," řekl. V minulosti podle něj nahodilé těžby způsobené některými kalamitami mnohonásobně překračovaly povolenou roční těžbu České republiky. "To, co se stalo loni, je neviditelná věc, letos to je nula," zhodnotil jejich následky.
Na trhu ale mimo jiné i kvůli větrným smrštím vznikl nadbytek dřeva. LESS koupil od německých majitelů licenci pro Českou a Slovenskou republiku na jeho balení do speciálních folií, které uchovají dřevo až po několik let v čerstvém stavu a zabrání jeho znehodnocení. Loni tímto způsobem firma ošetřila řádově 100.000 metrů krychlových dřeva.
Větším problémem než likvidace následků vichřic je podle Mičánka zhroucení evropského trhu dřevozpracujícího průmyslu v důsledku hypoteční a stavební krize v USA. Z Evropy se vozilo do USA až pět milionů metrů krychlových řeziva. "Není to zásadní množství, ale trh je vybalancovaný a každý náraz, který mění situaci ze dne na den, to celé rozhodí," připomněl situaci z loňského podzimu.
Americká hypoteční a stavební krize a větrné kalamity Kyrill a Emma způsobily přetlak na trhu se dřevem a propad jeho cen. Na českém trhu v současnosti podle údajů Lesů ČR přebývá odhadem kolem milionu metrů krychlových dřeva.