Šestiměsíční lhůta, ve které musejí firmy předregistrovat chemikálie u Evropské agentury pro chemické látky v Helsinkách, začíná běžet v neděli. Zda bude možné poslat přihlášku už v první den období, ale není jisté. Softwarový systém agentury totiž podle informací ČTK zatím zcela nefunguje.
Registrace se vztahuje na látky vyráběné nebo dovážené v množství vyšším než jedna tuna ročně, zvlášť nebezpečných chemikálií se ale omezení netýká.
Povinnost registrace se dotkne nejen firem v chemickém průmyslu, ale také například rafinerií, těžebních společností či sklářů. Registraci budou například podléhat vyráběné kovy a slitiny.
Nedodržení půlroční lhůty se nemusí podnikům vyplatit. "Platí základní heslo: Žádná data, žádný byznys. Ten, kdo neprovede předregistraci, je ze hry venku," řekl dnes ředitel SCHP Ladislav Novák. Firma pak podle legislativy nemůže pokračovat ve výrobě.
Nadcházející fáze registrace je zdarma, každý jednotlivý dotčený podnik pouze ohlásí, jaké chemikálie vyrábí či dováží. Podle odhadu SCHP se v Helsinkách sejde okolo 150.000 přihlášek. "Předregistrace je jen desetinou procenta toho, co nás ještě čeká," řekl prezident svazu Pavel Švarc.
V další fázi půjde o předložení úplné dokumentace pro registraci. Podle objemu používaných chemikálií jsou konečné lhůty do roku 2010, 2013 nebo 2018. Firmy, které používají stejné látky, budou moci podat registraci společně. Poplatky za registraci se pohybují v závislosti na velikosti podniku a množství látky od 120 až po 31.000 eur (3000 až 780.000 Kč).
Firmy se v souvislosti s legislativou REACH obávají ztráty konkurenceschopnosti evropského chemického průmyslu. "Sami Evropané na sebe šijeme bič, protože celý okolní svět se tím nemusí řídit," řekl Novák.
REACH má za cíl shromáždit všechny dostupné informace o zhruba 30.000 chemických látkách, které jsou na evropském trhu. Kompletní databáze by se měla utvořit během následujících 11 let. Český chemický průmysl bude v souvislosti s novými pravidly muset investovat miliardy korun.