Dohoda byla podle Reuters rámcově podepsána už loni, stále ji ale ještě neschválila vláda. Nejmenovaný vládní zdroj nicméně naznačil, že rozdělení nalezišť ztíží přístup do odvětví jak zájemcům ze zahraničí, tak zájemcům ze soukromého sektoru. Zástupci ani jedné z firem se k informacím nechtěli vyjadřovat.
Ruská média se už loni zmínila, že vláda jedná o rozdělení strategických nalezišť v oblasti šelfu právě mezi Rosněfť a Gazprom. Vláda ale pořádala jen uzavřené aukce, takže vítězové nemusejí zajistit takový finanční zisk, jaký by mohli zajistit jiní provozovatelé, pokud by měli možnost se těchto aukcí zúčastnit.
Zástupci státu dávají při podobných akcích, kdy se jedná o provozovateli příbřežních nalezišť, opakovaně přednost státním společnostem. Těžba ze severního šelfu by měla ve druhé polovině tohoto století nahradit ložiska na východě i na západě Sibiře. Na nové oblasti Rusové spoléhají, protože v současné době jim těžba ropy stagnuje.
Ruský zákon o půdě stanoví, že o rozvoj polí v příbřežních oblastech Dálného východu a severských moří se mohou ucházet pouze takové firmy, v nichž má alespoň 50 procent akcií stát. Podniky také musí mít zkušenosti s těžbou ropy z šelfu.
Gazprom nyní připravuje těžbu zemního plynu v rozsáhlém poli Štokman v Barentsově moři. Kontrolu má rovněž nad projektem Sachalin-2, který leží u tichomořského ostrova stejného jména. K akcionářům projektu Sachalin-2 patří také britsko-nizozemský koncern Royal Dutch Shell spolu s japonskými podniky Mitsui a Mitsubishi.
Vláda nedávno Gazpromu udělila práva k přípravě prací na těžbu plynu v devíti nalezištích na severu země, včetně dvou šelfových polí v severních částech Karského a Ochotského moře. Gazprom práva získal, aniž o ně musel usilovat v soutěži. Příbřežní projekty Sachalin-1, Sachalin-3 a Sachalin-4 zase připravuje Rosněfť. Ta je v Rusku největší ropnou společností.
Akcionářem v projektu Sachalin-1 je americký koncern Exxon Mobil, který práce na projektu vede. Menší podíl patří indické společnosti ONGC a japonskému konsorciu Sodeco. Britská společnost BP je partnerem Rosněfti v dalších dvou projektech na Sachalinu.
Přestože státní energetické podniky zřejmě získají i zbývající naleziště v severním šelfu, velké západní podniky doufají, že na ně rovněž něco zbude. Ruské státní podniky totiž mívají vysoké dluhy, takže by zahraniční firmy mohly ruskou stranu oslovit alespoň zdroji financování. Zajistily by si tak alespoň menší účast na projektech.