Penzijní fondy se podle Rusnoka musejí v době poklesu kapitálových trhů vzdát budoucích výnosů, protože ze zákona musejí garantovat klientům výnos každý rok. V současné nejisté situaci se tak musejí zbavovat akcií a portfolio vytvářet především z dluhopisů. "Pro zajištění finanční stability se musíme vzdát budoucích výnosů," dodal výkonný ředitel PF Komerční banky Pavel Jirák.
Rusnok míní, že systém je špatně nastavený, a fondy tak těžko mohou naplnit cíl penzijního spoření, tedy přinášet klientům solidní reálný výnos. "Nakoupit akcie, které jsou s cenou dole, je velice riskantní. Můžeme se pouze pokusit situaci zvládnout malými kroky restrukturalizace majetku," upozornil. Portfolia penzijních fondů se tak podle Jiráka přiblíží portfoliím podílových fondů dluhopisových až fondů peněžního trhu. "Předurčujeme tak vývoj na několik let dopředu," uvedl Rusnok.
Domácím penzijním fondům klesl v prvním čtvrtletí 2008 zisk na 560 milionů korun z 1,4 miliardy korun ve stejném období loni. Rusnok očekává podobný vývoj po celý rok. Vývoj finančního trhu je podle něj těžko předvídatelný, na akciovém trhu nepředpokládá rychlé oživění ani propady. Generální ředitel PF České spořitelny Jan Diviš odhadl, že vývoj bude po zbytek roku příznivější než v prvním kvartále.
S možností podnikat i riskantnější a potenciálně výnosnější operace měla počítat novela zákona o penzijním připojištění, která ale měla být schválena již v minulém roce. "Ministerstvo financí novelu zjevně nepovažuje za svoji prioritu," uvedl dnes Rusnok.
Na konci března mělo penzijní připojištění 4,056 milionu osob, což bylo o 94.000 lidí více než v závěru roku 2007. Připojištění na penzi tak využívá přes 60 procent práceschopných Čechů. Nejvíce prostředků účastníků je tradičně umístěno v dluhopisech (75,2 procenta), na termínovaných vkladech a účtech bylo uloženo 10,9 procenta, do akcií bylo vloženo 5,7 procenta, a 4,1 procenta spravovaných prostředků investovaly penzijní fondy do podílových listů.
Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu pokračuje koncentrace, z původních 44 fondů jich zbylo deset. Loni na jaře přibyl nový PF Aegon. Vstup na trh připravuje PF Atlantik ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka.