Sarkozy nápad na pozastavení výběru DPH zveřejnil v rozhlasové stanici RTL, a vyvolal tak "poprask" v celé unii. "Pokud bude cena ropy dál růst, neměli bychom DPH z paliv pozastavit?" uvedl. Podle něj by takové opatření nejen pomohlo lidem, které rostoucí ceny paliva zatěžují, ale zároveň by zpomalilo růst spotřebitelských cen, který trápí velkou část Evropské unie a stává se hrozbou pro celou evropskou ekonomiku.
Šance na prosazení takového návrhu jsou v unii takřka nulové. Ke změnám v daňové oblasti je potřeba jednomyslnost, což znamená, že se na nich musí shodnout všech 27 členských států EU bez výjimky. A to je v tomto případě prakticky vyloučeno, k čemuž přispívá i dohoda z Manchesteru.
Nejde ovšem jen o jednomyslnost. Evropská unie se obává, že by dočasné zrušení výběru DPH u pohonných hmot bylo špatným signálem pro země produkující ropu. Podle mluvčího Evropské komise Ferrana Espunyho by to znamenalo, že producenti ropy mohou nadále "hnát" ceny ropy vzhůru bez větších zábran. "To je v podstatě velmi špatný signál, který rozhodně nechceme vyslat," dodal.
Že ale rostoucí ceny pohonných hmot přispívají k růstu inflace, je neoddiskutovatelné, z růstu spotřebních cen má obavy i Almunia. "Růst cen ropy v nás vzbuzuje obavy. V krátkodobém výhledu má velmi vážné dopady," doplnil.
Změnu v současném trendu by mohl přinést vývoj cen ropy na světových trzích z poslední doby. Cena takzvaného černého zlata totiž již dva dny po sobě klesá z historických rekordů. Ve výrazném sestupu přitom pokračovala i dnes, kdy se cena za barel snížila na 126 dolarů, což je o devět dolarů méně, než činí rekord.
Trh se obává oslabování poptávky v Asii, kde se začínají omezovat nákladné subvence k palivům. Také západní země mají kvůli vysokým cenám ropy potíže a omezují spotřebu.