K 1. dubnu 2008 bylo v českých chovech 2,432 milionu prasat, o 400.000 méně než v roce předchozím a o 900.000 méně než v době vstupu ČR do EU. Podle údajů Českého statistického úřadu byly v zemi tak nízké stavy prasat naposledy v roce 1949.
Nedostatek masa budou zpracovatelé a obchodní řetězce řešit zvýšeným dovozem vepřového ze zahraničí. S rostoucím saldem zahraničního obchodu ale podle Veleby klesá soběstačnost země ve výrobě vepřového. V roce 2006 byla soběstačnost na úrovní 79 procent, loni se propadla pod 75 procent a letos by mohla klesnout až pod 70 procent.
"Cena vepřového se za poslední tři měsíce zvýšila o 15 procent, v nejbližší době by se mohla zvýšit o dalších pět procent. V obchodech se ceny zatím nezvyšují, pod tlakem obchodních řetězců to absorbují zpracovatelé," řekl předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud. Také podle Veleby se ceny v obchodech zvýší až se zpožděním. Na přelomu druhého pololetí se ale zvýšíá nejméně o deset procent, dodal Veleba.
Důvodem poklesu stavu prasat je krize evropského trhu s vepřovým masem. Loňské zdvojnásobení cen obilovin způsobilo zdražení krmiv až o 40 procent, čímž se chov prasat stal pro české zemědělce nerentabilní. Náklady na vykrmení kilogramu prasete jsou asi 35 korun, jeho prodejní cena je ale až o deset korun nižší. Chovatelé prasat nedostávají na rozdíl od ostatních odvětví zemědělství přímé platby EU, protože ty se vážou na obdělávanou půdu, nikoli na vyprodukované potraviny.
Chovatelé kvůli tomu na podzim demonstrovali před ministerstvem zemědělství a neúspěšně požadovali dotace miliardu korun z národních zdrojů. Nyní plánují několik setkání s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem, to první je naplánováno na 5. června.