Liberecké sdružení Teplo za 399,90! žádá audit v teplárnách

28.05.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Liberec 28. května (ČTK) - Liberecké sdružení Teplo za 399,90! požaduje forenzní audit v Teplárně Liberec a Jablonecké teplárenské a realitní. Měl by vyvrátit závažná podezření z machinací, obcházení zákona, zneužívání informací v obchodním styku, podvodu a zkreslování informací o stavu hospodaření v těchto společnostech. Informoval o tom Petr Černý, předseda družstva SBD Sever.

Sdružení, reprezentující 11.000 libereckých domácností napojených na centrální vytápění, svým požadavkem reaguje na úterní jednání s libereckou teplárnou, která odmítla předložit požadované kalkulace. "Naopak pohrozili zvýšením cen od 30. června na 638 korun za gigajoul tepla," řekl Černý. Už současnou cenu 593 korun za gigajoul, která patří k nejvyšším v zemi, považuje sdružení za přemrštěnou. "Liberecká teplárna mnohokrát prokázala svoji nedůvěryhodnost. Chce-li nás a další tisíce odběratelů přesvědčit o tom, že účtuje oprávněné ceny a nepodvádí, musí přistoupit na forenzní audit svého účetnictví," dodal Černý.

Podle propočtů sdružení by se měla cena za teplo v Liberci pohybovat kolem 400 až 450 korun. Tato cena podle Černého neupírá teplárně přiměřený zisk a zajišťuje jí dostatek prostředků na údržbu a rozvoj. Sdružení dále požaduje, aby Teplárna Liberec a město Liberec zamezili až 40procentním únikům tepla z rozvodů. Podle Tomáše Balcara z představenstva teplárny ale firma do modernizace rozvodů investuje každoročně miliony korun. "Pokud bychom měli ztráty snížit na nulu, znamenalo by to investice v řádech stovek milionů korun, možná miliard, což by se nakonec opět odrazilo v ceně tepla," řekl Balcar.

Teplárna Liberec patří od loňského ledna do skupiny MVV Energie CZ, která prostřednictví dceřiné společnosti Energie Holding odkoupila balík 70 procent akcií od předchozího vlastníka teplárny, společnosti United Energy. Teplárna zásobuje teplem stotisícový Liberec a Vratislavice nad Nisou. Vyrábí také elektrickou energii a je dodavatelem zemního plynu. Předloni firma uskutečnila zakázky za 673 milionů korun, do loňského září utržila téměř 400 milionů korun. Od letošního roku podnik zvýšil cenu o 11 procent na 593 korun za gigajoul tepla z předchozích 532 Kč. Jen o deset korun méně za gigajoul ale účtuje Českolipská teplárenská, která topí plynem.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK