... ekonomika eurozóny již také ochabuje.
Německé maloobchodní tržby v dubnu meziměsíčně nečekaně klesly podruhé v řadě [ID:nMUL021641].
Zpráva naznačila, že i v největší ekonomice eurozóny se objevují trhliny, přestože dosud poměrně úspěšně vzdorovala globálnímu zpomalení.
"Euro kleslo kvůli slabším číslům o německých maloobchodních tržbách. Na kurs eura k dolaru má průběžný vliv také propad cen ropy," řekl Kenneth Broux, tržní ekonom ze společnosti Lloyds TSB Financial Markets.
Čerstvé údaje o inflaci eurozóny však podle Brouxe ukazují, že tlaky na ceny trvají, což může trhy utvrdit v názoru, že Evropská centrální banka (ECB) nebude navzdory pomalejšímu růstu váhat se zvýšením úrokových sazeb ze současných 4,0 procenta.
Meziroční inflace eurozóny podle předběžných údajů Eurostatu v květnu zrychlila na rekordních 3,6 procenta z dubnových 3,3 procenta, zatímco ekonomové oslovení v průzkumu Reuters čekali zvýšení na 3,5 procenta. Ukazatel tak vyrovnal historické maximum z letošního března.
Prezident ECB Jean-Claude Trichet v rozhovoru zveřejněném v pátek uvedl, že banka udělá vše, co je v jejích silách, aby udržela cenovou stabilitu a prosadila očekávání nízké inflace. Zachoval si tak svůj příklon směrem k vyšším sazbám.
Euro ve 12:10 stálo na 1,5500 dolaru <EUR=>, o 0,1 procenta slabší proti čtvrtečnímu závěru. Během dopoledne si však zapsalo dvoutýdenní minimum 1,5463.
Dolar mezitím stál bez větších změn poblíž 105,40 jenu <JPY=>, na dohled čtvrtečního tříměsíčního maxima 105,87.
Americké měně poskytoval oporu také pokles cen ropy o zhruba 1 dolar na úroveň okolo 125,60 dolaru za barel <CLc1>.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]