MF: Deficit veřejných financí klesne do roku 2011 na 1,2 procenta

30.05.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. května (ČTK) - Deficit veřejných financí by měl do roku 2011 klesnout na 1,2 procenta z loňských 1,6 procenta. Do té doby by se měl pohybovat kolem 1,5 procenta hrubé domácího produktu. Vyplývá to z dnes zveřejněného fiskálního výhledu ministerstva financí. Česko by tak mělo v následujících letech plnit tříprocentní maastrichtské kritérium, které je mimo jiné nutné i k přijetí eura.

ČR se podle MF v rámci pravidel EU zavázala snížit strukturální deficit na jedno procento HDP nejpozději do roku 2012. Současné vládní záměry přitom směřují k dosažení vyrovnaného hospodaření okolo roku 2014.

Současný výhled a jeho splnění ovšem podle úřadu ohrožuje například načasování a způsob provedení plánované majetkové odškodnění církví, konečná podoba zdanění fyzických osob od roku 2009 a růst objemu mezd a platů ve vládním sektoru. Církevní majetek i způsob snížení daňového zatížení lidí v příštím roce jsou v současnosti spornými tématy ve vládní koalici.

Deficit veřejných financí klesá rychleji díky rekordnímu růstu ekonomiky v uplynulých letech a nižšímu schodku státního rozpočtu v loňském roce. Ještě v loni v listopadu přitom odhady ohledně deficitu veřejných financí hovořily o 3,4 procenta za rok 2007.

Vzhledem k příznivému výsledku roku 2007 MF změnilo plány ohledně větších škrtů v hospodaření. "Současná strategie uvažuje pouze pozvolné snižování deficitu do roku 2012 a velmi omezené makroekonomické působení fiskální politiky v jednotlivých letech. Vzhledem k přehodnocení očekávaného vývoje sociálních výdajů bude restriktivní dopad na disponibilní důchod domácností o něco mírnější," uvádí materiál.

Další vliv na mírnější dopady rozpočtových omezení budou mít podle úřadu i rozsáhlé převody do rezervních fondů ministerstev v minulých letech. Ty totiž budou sloužit jako dodatečný zdroj pro výdaje v roce 2008 a případně i v letech následujících. Na konci roku 2007 bylo v rezervních fondech 96 miliard korun.

Letošní schválený rozpočet zatím počítá se schodkem téměř 71 miliard korun, tedy s celkovými výdaji 1,107 bilionu korun a příjmy 1,037 bilionu. V loňském roce skončilo hospodaření státního rozpočtu schodkem 66,4 miliardy korun. Výdaje státu loni činily jeden bilion korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK