"V roce 2008 je snížení sazeb přímých daní kompenzováno zvýšením snížené sazby DPH a spotřebních daní. V letech 2009 a 2010 bude tempo růstu daňových příjmů brzděno dalším poklesem sazeb daní z příjmů," uvádí materiál. Reforma veřejných financí od letoška zvýšila sníženou sazbu DPH z pěti na devět procent. Spotřební daně byly zvýšeny zavedením spotřební daně na energie v rámci ekologické části reformy a navýšením daně z tabákových výrobků.
Přímé daně, tedy daně z příjmu fyzických i právnických osob, díky reformě veřejných financí klesly. Byla zavedena patnáctiprocentní rovná daň pro fyzické osoby a zároveň podnikům a firmám postupně klesají daně z příjmu ze současných 21 procent až na 19 procent v roce 2010. Loni přitom byla daň 24 procent.
Výsledky těchto a dalších opatření státu, jako například snížení sociálního pojištění a nemocenské v příštím roce, by měly podle MF přispět k poklesu složené daňové kvóty, tedy celkového daňového zatížení. Do roku 2011 by mělo daňové zatížení klesnout na 33,4 procenta hrubého domácího produktu. Loni byla daňová kvóta 36,1 procenta a letos se očekává ve výši 35,7 procenta. "Oproti minulému výhledu však očekáváme pokles daňové kvóty o něco pomalejší," upozornil úřad.
Česká ekonomika, která loni stoupla o 6,5 procenta, se podle současných odhadů MF nacházela loni na vrcholu hospodářského cyklu. Letos by měla růst o 4,9 procenta, v roce 2009 o 5,2 procenta a v roce 2010 a 2011 o 5,3 procenta.
Příjmy z daní tvoří většinu příjmů státu. Vedle toho ovšem vláda získává peníze rovněž díky příspěvkům na sociální zabezpečení, z kapitálových příjmů a různých dotací.