IGC: Světová úroda pšenice bude letos rekordní

30.05.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 30. května (ČTK) - Sklizeň pšenice ve světě dosáhne letos rekordní úrovně, což by mělo srazit ceny, které v posledním roce výrazně vzrostly a způsobily sociální nepokoje v řadě chudých zemí. Produkce pšenice v sezoně 2008/2009 (červenec-červen) vzroste o 46 milionů tun na rekordních 650 milionů tun, uvedla v dnešní měsíční prognóze Mezinárodní rada pro obilí (IGC).

IGC dnešní prognózou zvýšila dubnovou předpověď o pět milionů tun. Z březnových maxim již ceny klesly o 25 až 50 procent a příznivý výhled produkce by měl dál zmírnit obavy z nízkých zásob, uvedla IGC.

IGC výrazně zvýšila odhad sklizně zejména pro Indii, která je po Číně druhým největším producentem na světě. Indie by měla sklidit 76,8 milionu tun proti předchozímu odhadu 75,5 milionu; proti loňsku to bude o milion tun více. Zlepšily se rovněž vyhlídky sklizně pro země východní Evropy, zejména Rusko, Ukrajinu, Polsku a Rumunsko. Díky dešťům mají lepší podmínky pro sklizeň ozimé pšenice i země EU a USA.

Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) minulý týden předpověděla pro nadcházející sezonu rekordní úrodu pšenice v objemu 658 milionů tun. Ministerstvo zemědělství USA odhaduje 656 milionů tun.

Prognózu spotřeby pšenice v roce 2008/09 IGC zvýšila o dva miliony tun na 632 milionů. Ke zvýšení přispěje prudký jarní pokles cen z březnových maxim, uvedla rada.

U kukuřice IGC odhaduje produkci 763 milionů tun, o jeden milion nad dubnovou prognózou, avšak stále 14 milionů tun pod loňskou sklizní 777 milionů tun. Kukuřice je v USA hlavní surovinou pro výrobu bioetanolu, který se přimíchává do motorového benzinu, a IGC předpokládá, že i přes silný růst cen, omezené úvěrové možnosti a vysoké stavební náklady bude produkce etanolu v nadcházející sezoně dál výrazně expandovat. Produkce biopaliv z potravinářských plodin se všeobecně označuje za jednu z hlavních příčin nynějších vysokých cen potravinářských komodit.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK