"Na systému aukcí nyní pracujeme," potvrdil deníku spolumajitel MUS Petr Pudil. O tom, jak a kdy budou přesně aukce probíhat, podle něj zatím rozhodnuto nebylo.
MUS už svůj záměr předběžně ohlásila Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. "V principu s tím nemáme žádný problém. Je to dobrý nápad," cituje MfD předsedu antimonopolního úřadu Martina Pecinu.
Klíčovými odběrateli hnědého uhlí z Mostu jsou především teplárny, jako je například United Energy v Komořanech, některé zdroje ČEZ, Pražské teplárenské či skupiny Unipetrol. Dražba nejspíš cenu zvýší, což by nepochybně zvedlo jak cenu elektřiny, tak tepla dodávaného do tisíců domácností v Česku, píše MfD.
Mostecká má nyní většinu dlouhodobých smluv na dodávky uhlí s elektrárnami uzavřenu do roku 2010 až 2012 a nové smlouvy uzavírat odmítá. Tvrdí totiž, že nemá dostatečné zásoby uhlí. Vláda trvá na zachování tzv. územních limitů těžby, za nimiž má Mostecká další tři čtvrtě miliardy tun, ale nemůže s nimi počítat. Zásobu na dalších 40 let dolování má sice v lomu Vršany, toto uhlí chce však použít pro svoji vlastní elektrárnu, kterou chce stavět.
Nejvíce elektráren na uhlí z MUS má ČEZ. Zdroje z okolí MUS podle MfD tvrdí, že právě ČEZ firmu inspiroval, aby začala uhlí dražit. Jeho ceny se doposud na rozdíl od ostatních energií zvedají jen velice mírně. Totéž začal dělat před třemi lety ČEZ s elektřinou a její cena v aukci vždy vylétla vzhůru, podotýká MfD.
Majoritu MUS ovládá Czech Coal N.V. podnikatelů Petra Pudila a Vasila Bobely, zbylých 49 procent patří finančníku Pavlu Tykačovi.