Do cen u českých pump se promítají rekordní ceny ropy na světových trzích z předchozích týdnů, kdy se černé zlato prodávalo až 135 dolarů za barel. Během tohoto týdne ale ceny zhruba o osm dolarů klesly.
Ceny rovněž ovlivňuje nadcházející letní motoristická sezona, kterou obvykle charakterizuje zvýšená poptávka. Většina odborníků, které ČTK oslovila, se ale shodla, že rostoucí ceny nebudou mít na spotřebu pohonných hmot výraznější dopad.
Některé motoristy ale může odradit skokový nárůst cen. Podle analytika Cyrrus Jana Procházky zvažují nyní čeští motoristé hodně své nedůležité cesty autem. "Pokud by cena rostla pomaleji a bez zjevných skoků, tak ani u hranice 36 Kč za litr nafty velký pokles nezaznamenáme," uvedl již dříve Procházka.
Ceny pohonných hmot letos nejprve zhruba do poloviny února klesaly, poté začaly růst. Nafta zdražovala rychlejším tempem než benzin, jehož cena po řadu týdnů i stagnovala. Výrazný růst nastal v souvislosti s rekordními cenami ropy na přelomu dubna a května. Na začátku května stál litr naturalu 31,13 koruny a litr nafty se prodával v průměru za 32,26 Kč.
S vysokými cenami pohonných hmot zápolí i další evropské země. V tomto týdnu se rozšířily protestní demonstrace proti zvyšujícím se cenám pohonných hmot z Francie do dalších zemí. Proti růstu cen demonstrují francouzští rybáři už týdny, nyní se k nim připojili jejich kolegové ze Španělska, Belgie, Itálie i Portugalska. Ve stávce jsou tisíce rybářů.