Projektů založených na konceptu bezplatné pohostinnosti a sdílení ubytování je několik. Asi nejznámější je CouchSurfing.com, který se zrodil v hlavě jistého Američana poté, co získal levně letenku na prodloužený víkend na Islandu. Obeslal proto tisícovku islandských studentů s prosbou, zda by nemohl obsadit na několik nocí jejich gauč.
Američan pak strávil víkend v Reykjavíku ve společnosti místních a od té doby uskutečnil tento nápad ještě několikrát. Výsledkem je projekt celosvětové "výměny gaučů".
CouchSurfing.com je dnes největší síť vzájemné pohostinnosti na světě. Existují však i další, některé specializované. Například Warm Showers pro cyklisty nebo Lesbian and Gay Hospitality pro sexuální menšiny.
Základním motivem pro využívání této služby je snížení nákladů na cestování. U delších cest lze tímto způsobem ušetřit až polovinu nákladů. "Kromě toho, že je tato forma cestování v souladu s principy udržitelného rozvoje cestovního ruchu a ekoturistiky, přispívá také k lepšímu poznání lokálních komunit a kultur," píše CzechTourism.
Podle statistik je typickým uživatelem této služby anglicky hovořící člověk ve věku mezi 18 a 29 lety (74 procent). Nejvíce "surfařů" pochází ze Spojených států amerických (zhruba čtvrtina), odkud se tento fenomén postupně rozšířil do Evropy. V současné době se již polovina uživatelů nachází na starém kontinentě, zejména ve Francii, Německu a Velké Británii.
Česká republika se v pomyslném žebříčku zemí pohybuje kolem 30. příčky. Ve všech sítích je registrováno téměř 10.000 Čechů. Žebříček měst, kde lze vybírat z největšího počtu "bezplatných gaučů", vede Paříž, následována Londýnem, Montrealem a Berlínem.