V podnikatelské sféře byly mzdy vyšší, zaměstnanci si tam v prvním čtvrtletí vydělávali v průměru 23.174 korun, proti předchozímu roku o 2512 korun, tedy 12,2 procenta více. Ve státní sféře, která zahrnuje vládní instituce a neziskové organizace sloužící domácnostem, průměrná mzda stoupla o 678 korun na 20.204 Kč. To představuje navýšení o 3,5 procenta.
"Podnikatelská sféra zaznamenala obdobně vysoké tempo růstu naposledy v prvním čtvrtletí 1998. Naopak přírůstek mezd v nepodnikatelské sféře patří k nejnižším za posledních devět čtvrtletí, nižší byl naposledy zjištěn ve čtvrtém čtvrtletí 2005," uvedl ČSÚ. Statistici připomněli, že nárůst reálné mzdy v podnikatelské oblasti o 4,5 procenta je stejný, jako za celý loňský rok.
Nejnižší relativní růst nominálních mezd statistici zaznamenali ve vzdělávání, veřejné správě, obraně a povinném sociálním zabezpečení, shodně o tři procenta. Ve zdravotní a sociální péči a veterinárních činnostech se mzdy nominálně zvedly o 5,3 procenta. Naopak nejvyšší růst podle ČSÚ vykázala výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody (o 18,2 procenta) a rybolov a chov ryb, kde se mzdy meziročně zvýšily o 17,2 procenta.
Nejvyšší nominální mzdu mají dlouhodobě zaměstnanci finančních institucí, v průměru 52.154 korun. Je tak zhruba 3,6krát vyšší než nejnižší průměrná mzda, kterou vykazuje sektor domácností ve výši 14.538 korun.