Někteří politici kvůli rychle rostoucím cenám nafty a benzinu volají po snížení spotřebních daní, které tvoří asi třetinu celkové ceny pohonných hmot. Poslanec ČSSD a stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban v neděli řekl, že navrhne sněmovně snížení spotřební daně u pohonných hmot minimálně o 2,50 koruny na litr. Ministerstvo financí nesouhlasí, protože by šlo o nesystémový krok.
Podobné hlasy se ozývají i ze zahraničí. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy minulý týden vyzval k dočasnému snížení DPH na palivo. Vyšší příjem z dražších pohonných hmot má podle jeho dalšího návrhu posloužit k naplnění speciálního fondu pomoci pro francouzské rybáře a další, kteří jsou vysokými cenami postiženi.
Se Sarkozyho nápadem ale nesouhlasí většina evropských politiků. Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, jenž předsedá takzvané Euroskupině ministrů financí eurozóny, francouzskému rádiu France Inter v neděli řekl, že francouzský návrh jde proti "obecnému duchu Evropské unie".
Nejdražší pohonné hmoty jsou několikátý týden po sobě v Praze. Lidé zaplatí u čerpacích stanic v hlavním městě za bezolovnatý benzin v průměru 33,23 koruny za litr benzinu, v dalších krajích zůstává cena pod 33 korunami. Nafta vyjde u pražských pump na 35,08 Kč/l.
Benzin i nafta prodávají nejlevněji, stejně jako před týdnem, pumpy v Olomouckém kraji. Bezolovnatý benzin je zde k mání za 32,28 koruny za litr, nafta stojí průměrně 34,60 Kč/l. Za méně než 35 korun lze diesel pořídit ještě v dalších pěti krajích.
Ceny pohonných hmot letos nejprve zhruba do poloviny února klesaly, poté začaly růst. Nafta zdražovala rychlejším tempem než benzin, jehož cena po řadu týdnů i stagnovala. Výrazný růst nastal v souvislosti s rekordními cenami ropy na přelomu dubna a května. Na začátku května stál litr naturalu 31,13 koruny a litr nafty se prodával v průměru za 32,26 Kč.