Vláda v pondělí projedná návrh na snížení sociálního pojištění

04.06.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 4. června (ČTK) - Vláda na svém pondělním zasedání projedná návrh ministerstva financí na snížení sociálního pojištění o jeden procentní bod a zachování daně z příjmu fyzických osob na 15 procentech. Návrhy novel několika zákonů, které by měly platit od příštího roku, má ČTK k dispozici. Podle MF by lidem měly stoupnut čisté příjmy o stovky korun měsíčně.

Cílem nově navrhovaných změn je snaha zabezpečit příjmy pro kraje a obce, závazek snížit schodek veřejných financí a zajistit, aby nepoklesly příští rok příjmy lidem s platy od 10.000 do 40.0000 korun.

Současné zákony schválené v rámci první etapy reformy veřejných financí přitom počítají s poklesem daně na 12,5 procenta a zachováním sociálního pojištění na současné výši. Zároveň ovšem krátí některé slevy na dani, což by mohlo řadě lidí jejich příjmy fakticky snížit.

Snížením sazby pojistného na nemocenské pojištění o 0,6 procentního bodu a snížením příspěvku na státní politiku zaměstnanosti o 0,4 procentního bodu se podle MF zvýší čistý příjem zaměstnance o 100 korun z každých 10.000 korun vyměřovacího základu. Například zaměstnanci s platem 20.000 Kč by se tak čistý příjem zvýšil o 200 korun.

Novela rovněž zvyšuje slevy na dani na poplatníka i jednoho z manželů z původně plánovaných 16.560 korun na 24.840 korun.

Zlepšit by se měla situace rodin s dětmi, kde si žena nebo muž na rodičovské přivydělává. Rodič na mateřské a rodičovské si bude moci vydělat 68.000 korun místo současných 38.040 Kč, aniž by je stát zdanil. Dosud se sice peněžitá pomoc v mateřství nezdaňovala, ale do příjmu manželky se započítávala a velmi často překročila platných 38.040 korun. Druhý z manželů si tak nemohl zažádat o slevu na dani na druhého partnera.

MF dále navrhuje zrušit osvobození od daně u novostaveb, a to od roku 2010. Osvobození v současnosti platí na 15 let pro všechny novostavby. Zrušeno má být také osvobození od daně u domů, které jejich vlastníci zateplí. U firem by měl být zrušen limit pro daňovou uznatelnost nákladů na úroky z úvěrů; nově se mají tyto limity vztahovat pouze na spřízněné osoby. Úřad rovněž navrhuje zrušit osvobození příjmů spořitelních a úvěrních družstev z úroků a jiných výnosů z vkladů u bank.

Úroky z úvěrů na bydlení si nově budou moci zaměstnanci podle návrhu odečíst z daní nejen u staveb se stavebním povolením, ale i na základě pouze ohlášené stavby. MF také navrhuje rozšířit poskytování darů s možností jejich odečtu od základu daně do členských států EU a Evropského hospodářského prostoru.

Odboráři i někteří poslanci za ODS včetně Vlastimila Tlustého návrh na snížení odvodů sociálního pojištění odmítají.

Podle materiálu MF ovšem zachování sazby na úrovni 12,5 procenta není při splnění výše uvedených cílů možné. "Tento krok ani není nutný, protože hlavním smyslem požadavku na sazbu 12,5 procenta bylo to, aby se nezvýšilo daňové zatížení poplatníků, což je návrhem splněno kombinací zvýšených slev na dani a snížení sazby pro výběr pojistného na sociální pojištění o jeden procentní bod," uvedlo MF.

Zachování daně ve výši 15 procent by podle ministerstva mělo státnímu rozpočtu přinést přibližně deset miliard korun. Změna zákona o dani z nemovitosti může rozpočtu přinést v roce 2010 60 milionů a v následujících letech 20 milionů korun. Naopak snížením pojistného stát přijde podle ministerstva práce a sociálních věcí v roce 2009 o 11,7 miliardy korun, v roce 2010 o 12,4 miliardy a v roce 2011 o 13 miliard korun.

Příklady změn navrhovaných ministerstvem financí:

- Snížení sociálního pojištění o jeden procentní bod a zachování sazby daně ve výši 15 procent

- Zvýšení slevy na poplatníka i jednoho z manželů ze zamýšlených 16.560 korun na 24.840 korun

- Zvýšení nezdanitelného příjmů pro jednoho z rodičů na mateřské a rodičovské z 38.040 korun na 68.000

- Zrušit osvobození daně z nemovitosti u novostaveb a u zateplených domů

- Zrušit limit pro daňovou uznatelnost nákladů na úroky z úvěrů. Nově se mají tyto limity vztahovat pouze na spřízněné osoby.

- Zrušit osvobození příjmů spořitelních a úvěrních družstev z úroků a jiných výnosů z vkladů u bank.

- Úroky z úvěrů na bydlení si nově budou moci zaměstnanci podle návrhu odečíst z daní nejen u staveb se stavebním povolením, ale i na základě pouze ohlášení stavby

- Rozšířit poskytování darů s možností jejich odečtu od základu daně do členských států EU a Evropského hospodářského prostoru.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK