Zimu nepřečkala třetina včelstev

04.06.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 4. června (ČTK) - Zimu nepřežila přibližně třetina z více než půl milionu tuzemských včelstev, přičemž v některých regionech České republiky uhynulo až takřka 70 procent včelstev. Výrazný úbytek včel má na svědomí nemoc varroáza. Podle včelařských odborníků v poslední letech včely v takovém rozsahu nikdy hromadně nehynuly, přičemž podobná situace je i v okolních zemích. Kvůli menšímu počtu včelstev letos zřejmě vzroste cena medu.

Předseda Českého svazu včelařů Luděk Sojka řekl, že včelaři loni v září zazimovali 520.084 včelstev. Na konci letošního dubna pak včelaři svazu nahlásili úhyn 119.315 včelstev a o dalších 113.477 včelstev nemá svaz informace. Podle Sojky je však velmi pravděpodobné, že značná část z těchto včelstev zimu také nepřečkala, takže podíl uhynulých včelstev se pohybuje kolem 30 procent. "V závěru dubna nám naše základní organizace nahlásily, že včelaři mají po zimě k dispozici 287.292 včelstev," podotkl Sojka.

Nejhůře podle něj dopadla včelstva v okrese Praha-západ, kde zimu nepřežilo 66,4 procenta včel. "Všechny okresy, ve kterých uhynulo více jak 25 procent včelstev, jsou označeny za okresy, kde to zavání katastrofou. Jestliže totiž odejde třetina včelstev, tak to znamená, že je silně narušena zavčelenost a má to negativní dopad na opylování a biodiverzitu," upozornil Sojka. Kvůli problémům s opylováním mohou mít zemědělci nižší výnosy.

Včelařům se podle Sojky letos nepodaří obnovit všechna uhynulá včelstva. "Než se počet včelstev dostane na loňskou úroveň, tak to potrvá nejméně dva roky," řekl Sojka. Například Jiřímu Sobotovi z Frýdecko-Místecka letos na jaře zůstala jen dvě včelstva z původních sedmi. "Nakupovat ale nová včelstva nebudu. Není ani kde, protože včely ubyly všem. Musím si je zase namnožit, což může trvat dva roky. Kdyby uhynula jen polovina, dochovám je hravě během léta," řekl ČTK.

Tuzemská produkce medu sice loni klesla z 9080 tun v roce 2006 na 8466 tun, přesto byla podle Sojky mírně nadprůměrná. Sojka dnes nechtěl spekulovat, jak se nynější výrazné snížení počtu včelstev projeví v letošní produkci medu. Výkupní firmy už ovšem nabízejí vyšší ceny než loni, kdy včelaři za kilogram medu dostávali v průměru do 35 korun.

"Současné výkupní ceny (kilogramu medu) se pohybují kolem 47 korun. Dokonce jsem dostal ve svodce zprávu, že jedna z největších tuzemských výkupních firem už nabídla velkovčelařům až 52 korun," podotkl Sojka, podle kterého obchodníci kvůli úhynu včelstev zřejmě počítají s nedostatkem medu na trhu a růstem jeho ceny. "Asi med chtějí co nejrychleji skoupit i za cenu, že do toho vloží vedlejší peníze a později med dobře prodají," uvedl Sojka, podle kterého vysoké úhyny včel hlásí také včelaři v Polsku, Rakousku, Bavorsku či na Slovensku.

Kvůli vysokému procentu uhynulých včel vláda nedávno rozhodla, že zvýší podporu pro včelaře o 25 milionů korun. Původní dotace ministerstva zemědělství pro včelaře byla na letošní rok 141 milionů korun. Včelařům se snaží pomoci i krajské samosprávy. Například Středočeský kraj poskytne Českému svazu včelařů dotaci 100.000 korun na obnovu včelstev. Kvůli nemoci varroáza přes zimu ve středních Čechách uhynula téměř čtvrtina z 60.781 včelstev.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK