...prezident Fedu Ben Bernanke výslovně varoval před inflačními riziky plynoucími ze slabosti americké měny.
Dolarový index <.DXY> se v úterý vyhoupl až o 1,3 procenta z denního minima poté, co šéf americké centrální banky (Fed) řekl, že slabost dolaru přispívá k tlakům na ceny a že Fed spolu s ministerstvem financí pozorně sledují měnové trhy [ID:nMUL345777]. Naznačil tak možnost intervence centrální banky na devizovém trhu ve prospěch dolaru.
Letošní propad dolaru na historická minima, živený agresivním snižováním úrokových sazeb Fedu ve snaze omezit škody z globální kreditní tísně, vyvolal začarovaný kruh, kdy rostoucí ceny ropy a komodit zdražují pohonné hmoty, což dále podněcuje inflační tlaky.
Americká centrální banka ovšem jen zřídkakdy komentuje kurs dolaru a devizovou politiku obvykle přenechává ministerstvu financí. Tím spíš byly Bernankovy úterní komentáře mimořádné a měly značnou odezvu napříč trhy. Podle některých analytiků je však otázkou, zda tato varovná slova obstojí v praxi.
"Dolar si pěkně polepšil, ale člověk si musí klást otázku: pokud Spojené státy chtějí silnější dolar, jak toho dosáhnou? Jsou připraveny k intervenci? Pouze tehdy, jsou-li připraveny podpořit ji zvyšováním úrokových sazeb," řekl Chris Turner, šéf devizových průzkumů z ING.
"Domníváme se, že údaje o aktivitě jim během léta něco takového neumožní," dodal.
Turner dále řekl, že jakákoli intervence na podporu dolaru by také musela být koordinovaná. "Je ECB připravena snížit sazby? To se zdá také trochu předčasné. Jedna věc je chtít silnější dolar, ale úplně jiná je toho dosáhnout," dodal.
Dolarový index, měřítko výkonu dolaru proti šesti dalším světovým měnám, v 11:25 přidával 0,1 procenta na 73,325 bodu. Euro se obchodovalo téměř beze změny na 1,5455 dolaru <EUR=> poté, co v úterý sklouzlo o 1,4 procenta z denního maxima.
Jednotná evropská měna téměř nereagovala na zprávu, že aktivita v sektoru služeb eurozóny v květnu zpomalila téměř do fáze poklesu [ID:nSCH428942].
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]