Němečtí zemědělci už týden bojkotují dodávky do tamních mlékáren, aby dosáhli zvýšení výkupních cen. Někteří farmáři v Pardubickém a Jihočeském kraji už oznámili, že své kolegy v Německu podpoří a dodávky mléka sníží o deset procent. Podle Erlebacha není boj namířen proti mlékárnám, ale proti řetězcům, které tlačí ceny mléčných výrobků co nejníže, a tím nutí mlékárny snižovat výkupní ceny. "Třeba Příšovická mlékárna dostává od řetězců za kilo Eidamu nějakých 75 korun, zákazník za něj ale v obchodě zaplatí dvojnásobek," řekl Erlebach.
Sám Erlebach počítá s tím, že se do protestů zapojí, jakou najde podporu v rámci kraje, nebyl ale dnes schopen odhadnout. "Je to čerstvá výzva a podpora určitě nebude stoprocentní," poznamenal. Například zemědělské firmě ZEOS v Lomnici nad Popelkou možná ani nezbude nic jiného než 15.000 litrů mléka, které denně vyprodukuje, vyjít do jímek s kejdou. Firma už dva roky dodává německé mlékárně Müller. "Po zkušenostech se dvěma českými mlékárnami, které nám v minulosti zkrachovaly a my jsme přišli o miliony, už nechceme riskovat, proto dodáváme do zahraničí," řekl ředitel Jiří Lacina. Nyní ale kvůli blokádám hrozí, že nebude mít pro mléko odbyt. "Zatím problémy nebyly," poznamenal.
V Německu se do protestní akce, namířené zejména proti cenovému diktátu tamních obchodních řetězců a diskontů, zapojila podle některých odhadů nejméně polovina výrobců mléka. Němečtí farmáři tvrdí, že na cenách mléka prodělávají a žádají, aby supermarkety přestaly tlačit ceny dolů. Za litr požadují 43 centů (což je téměř 11 korun). Nyní dostávají jen od 25 do 35 eurocentů, v přepočtu tedy od 6,20 do 8,70 Kč za litr. Již týden proto nedodávají surovinu mlékárnám, od víkendu provozy i blokují. Podle Erlebacha je postoj německých zemědělců pochopitelný, ceny totiž nekryjí ani jejich výrobní náklady natož, aby produkovali nějaký zisk. "Naše náklady jsou sice o něco nižší, postupně se ale přibližují. I pro nás je proto klesající výkupní cena při současném zdražování nafty nepřijatelná" dodal Erlebach.