Podle LČR však tím možná spoluúčast podniku na projektu nekončí. "Dozorčí rada doporučila generálnímu řediteli LČR Jiřímu Novákovi jednat s krajem o dalších možných formách spolupráce," řekl Drahný. Variantou je podle něj vytvoření krajské společnosti, které by LČR na základě obchodního vztahu dřevní biomasu dodávaly.
Podle Bradíka mají LČR údajně obavu, že by se po hradeckém kraji staly společníky i v obdobných společnostech s dalšími 13 kraji.
"Je to nepochopení. Hlavním úkolem bylo tento projekt roztáhnout po celém Česku a pomoci tak splnit závazek, že Česká republika bude až deset procent energie vyrábět z obnovitelných zdrojů," řekl hejtman.
O situaci chce jednat na ministerstvu zemědělství a podporu ostatních hejtmanů chce získat na jednání Asociace krajů. Bradík připomněl, že kraj má v této věci s LČR podepsanou deklaraci o spolupráci, kterou s ním loni v létě uzavřel bývalý ředitel LČR Jiří Holický.
Jako variantu Lesy ČR nabídly kraji, že by se do firmy Silvestris zapojila Hradecká lesní a dřevařská společnost, v níž mají státní lesy poloviční podíl. To Bradík odmítl.
Podle původních plánů měla firma Silvestris začít pracovat v letošním roce. Firma by organizovala zpracování odpadů z těžby dřeva zejména na Trutnovsku. Dřevní biomasu měly podle představ kraje spalovat elektrárenské a teplárenské zdroje společnosti ČEZ ve Dvoře Králové nad Labem a Poříčí u Trutnova. Mluvčí společnosti ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková řekla, že ČEZ není na možné produkci Silvestrisu nijak závislý. "Pokud by nám byla nabídka učiněna, uvítali bychom ji," řekla.