Výstavba kogenerační jednotky bude podle Romana stát zhruba 1,1 miliardy korun, návratnost investice by měla být nejvýše šest let. Spalováním zatím společnost vyrábí teplo pro Pražskou teplárenskou, jeho produkce s dodávkami energie neskončí.
Zelenou energii chtějí služby získávat prostřednictvím bioreaktoru, který ze zbytků jídla vyrobí bioplyn pro roztáčení turbíny. Náklady na zařízení se pohybují ke 110 milionům korun, uvedl Roman. Pražské služby by také rády vybudovaly druhou třídicí linku na papír a vykoupily některé pozemky.
Na všechny plánované investice Pražské služby potřebují zhruba 1,5 miliardy korun, ty ale společnost k dispozici nemá. Nabízejí se dva způsoby financování projektů - půjčka nebo navýšení základního kapitálu společnosti. Bankovní úvěr na tuto částku a osm let by znamenal splácet zhruba 75 milionů korun ročně, což by společnosti například znemožnilo vyplácet dividendy. Další způsob představuje úpis akcií, společnost je nabídla dvěma největším akcionářům. "Nemáme příliš zájem na tom, aby nám tam vstoupil kdokoliv," uvedl Roman. V současnosti zhruba tři čtvrtiny akcií drží hlavní město, další balík pak společnost Codar.
Město nemá zájem investovat peníze do Pražských služeb, Codar je ochoten základní kapitál společnosti navýšit. Pro hlavní město by to znamenalo, že by její podíl klesl zhruba na 53 procenta. To by jí už neumožnilo měnit stanovy společnosti, hodnota jejích akcií by se ale nesnížila. Podle Romana je výhodnější navýšení kapitálu. Proces ale musí schválit městská rada, zastupitelstvo a valná hromada společnosti.
Pražské služby poskytují služby sběru, třídění a využívání odpadu, čištění a údržby komunikací. Společnosti loni vzrostly tržby o zhruba 200 milionů na celkových 2,079 miliardy korun. Zisk společnosti stoupl o 13,2 milionu na 92,8 milionu korun. To je ve srovnání s předchozím rokem o zhruba 17 procent víc.