"Sdílené úvazky jsou jednou z alternativních forem práce, které jsou u nás zatím v plenkách," uvedla Kolínská, podle níž je důvodem nejen neochota zaměstnavatelů, ale také nedokonalá legislativa. "Je tam zádrhel, že zaměstnavatel to může umožnit, pokud mu to 'dovolují podmínky'," vysvětlila Kolínská. "Máme zkušenosti, že hodně zaměstnavatelů si vždycky něco najde, aby částečný úvazek poskytnout nemuseli," prohlásila.
Zavedení sdílených pracovních úvazků je podle Kolínské možné například ve školách, v různých výrobních firmách, v administrativě nebo v pokladnách velkých obchodů. "Každý musí vědět, co dělá ten druhý, který s ním úvazek sdílí," uvedla Kolínská.
Potíže se získáním zaměstnání má po mateřské dovolené celá řada matek s malými dětmi. "Zaměstnavatelé málokdy chápou, že takový rodič vlastně řídil malou firmu o čtyřech nebo více lidech a že má schopnosti, které by se jinde nenaučil," míní Kolínská. Připomněla, že mnoho matek i během mateřské dovolené navštěvuje různé kurzy, jimiž si svou kvalifikaci ještě zvyšují. "Není to tak, že by úplně vypnuly, byly někde v izolaci a nevěděly, o čem je život," uvedla.
Přesto i v Česku mají některé firmy dobrou vůli a ženám po mateřské dovolené vycházejí vstříc. "Moc dobře vědí, že se jim to vyplácí. Když rodičům vytvoří co nejlepší pracovní podmínky a uzpůsobí formu jejich zaměstnání tak, aby mohli slaďovat rodinný a pracovní život, pak zaměstnanci z určité vděčnosti k firmě přistupují jinak, jsou dobří pracovníci," dodala Kolínská.
Síť mateřských center dnes v rámci konference ocenila šest firem, které zavádějí alternativní formy zaměstnání; v některých z nich lidé pracují právě na sdílené úvazky.