Argumentovali mimo jiné tím, že ministerstvo financí považuje novelu za problematickou a připravuje vlastní změny zákona, které má vláda dostat na stůl do konce roku.
"Jsem přesvědčen o tom, že jsme teď ukázali, že jsme tady zbyteční a že Senát skutečně neplní svou roli," komentoval výsledek jednání Novotný. Je ale rozhodnut novelu předkládat znovu. Novotného kolegové dávali postoj ODS do souvislosti s volbou prezidenta, v níž Novotný podporoval protikandidáta Václava Klause a jednoho ze senátorů ODS obvinil z pokusu o korupci. Proti tomu se ohradila senátorka ODS Alena Palečková, která se pod novelu také podepsala.
Například předseda výboru pro veřejnou správu Ivo Bárek (ČSSD) poukazoval na to, že ministerstvo financí se v minulosti pokoušelo loterijní zákon upravit už několikrát, ale nikdy to nedotáhlo do konce. Ministerská novela by podle zastánců senátní úpravy navíc začala platit až za tři roky, zatímco senátní verze už v lednu příštího roku.
Novotného novela loterijního zákona by měla dát obcím větší pravomoci při regulaci a potírání hazardních her, což podporují starostové. Obce dnes například mohou vyhláškou zakázat provoz herních automatů na mince, herny je však nahrazují interaktivními videoautomaty, na které obecní vyhláška nedosáhne. Ty povoluje ministerstvo financí; podle Svazu měst a obcí bez ohledu na přání samosprávy. Loni se tak počet herních automatů zvýšil o 12 procent a videoautomatů o 50 procent.
Senátní novela měla také zakázat provozování her po telefonu, internetové sázení a reklamu na nepovolené hry. Jednoznačné definice by se dočkala kasina, za která se dnes podle tvůrců předlohy vydávají i podniky s několika výherními automaty. Kasina by musela provozovat takzvanou hru na živo. Cílem novely bylo upravit také výši zdanění na 20 procentech. Dnes se daň vyměřuje podle velikosti obratu, takže některé společnosti se účelově dělí na menší subjekty a platí často pouze šestiprocentní daň. Danit se mají i manipulační poplatky u kurzových sázek a spropitné v kasinech.