I ohlášené zvýšení výkupní ceny firmou Berchtesgadener Land-Chiemgau je pouze předběžné, protože oficiální ceny teprve musí vyjednat sdružení chovatelů dojného dobytka (BDM) se svazem mlékárenského průmyslu (MIV). Obě strany by měly zasednout k jednacímu stolu ve čtvrtek, oznámil dnes předseda BDM Romuald Schaber.
Na čtvrtek svolal BDM demonstraci před berlínskou Braniborskou bránu. Zúčastnit se jí mají tisíce zemědělců z Německa, Belgie a Nizozemska. Německý zemědělský svaz (DBV) navíc vyhlásil čtvrtek "národním akčním dnem mléka" a vyzval všechny chovatele dobytka k účasti na nejrůznějších protestních akcích.
Německým farmářům dosud mlékárny vykupovaly surovinu i za méně než 30 centů (7,40 koruny), což je dokonce méně než v Česku, kde se litr vykupuje zhruba za devět korun.
Zemědělci uposlechli úterní doporučení BDM a zrušili téměř všechny blokády mlékáren. Místo toho dnes proti nízkým výkupním cenám mléka demonstrovali před centrálami maloobchodních řetězců. Kromě Lidlu přitom dnes projevila ochotu přizpůsobit se případným nove stanoveným cenám na trhu i skupina Rewe.
Po zrušení blokád mohou mlékárny znovu odebírat mléko alespoň od zhruba 30 procent chovatelů dojného dobytka, kteří se k zastavení dodávek nepřipojili, a v omezené míře od zahraničních dovozců. Německý kartelový úřad však začal oficiálně vyšetřovat, zda byla výzva k zastavení dodávek ze strany BDM legální.
Mluvčí svazu maloobchodníků Hubertus Pellengahr dnes zpravodajské televizní stanici N24 řekl, že nyní jsou zaručeny dostatečné dodávky mléka do supermarketů.
Německé mlékárny dosud kvůli protestu zhruba 70 procent ze 100.000 německých farmářů nasčítali ztráty v úhrnné výši 100 milionů eur. Stávkami a blokádami dosud byla údajně postižena téměř polovina ze 110 německých mlékáren.
Blokády německých mlékáren se týkaly i českých dovozců, kteří museli vylévat do polí statisíce litrů mléka, a vznikly jim tak milionové ztráty. Od pátku zároveň chtějí své německé kolegy podpořit snížením dodávek českým mlékárnám o deset procent.