"Podle informace z dnešního rána se nestalo nic problematického a životní prostředí nebylo znečištěno. Vše je v pořádku, situace je stabilní," prohlásil Dragutin Mate před novináři při příjezdu na jednání ministrů vnitra EU v Lucemburku.
Evropská komise ve středu kvůli poruše v Kršku vydala varování partnerům v Evropské unii, které po několika hodinách odvolala s tím, že situace je plně pod kontrolou. Podle slovinských úřadů byla elektrárna odstavena z provozu kvůli úniku chladící kapaliny v primárním okruhu.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii zaregistrovala "neobvyklou událost" v Kršku na nejnižší ze čtyř úrovní s tím, že reaktor byl odstaven bez úniku radioaktivity.
Benátští hasiči, jejichž region sousedí se Slovinskem, nenaměřili žádnou stopu po zvýšené radioaktivitě. "Kontrolované hodnoty jsou v normě. Měří se každé tři hodiny od ohlášení poruchy," řekl agentuře AFP mluvčí hasičů.
"Elektrárna byla odstavena z provozu, místo úniku kapaliny už jsme odhalili. Nyní budeme elektrárnu několik dní zchlazovat, než začneme závadu opravovat," uvedl šéf slovinského Úřadu pro jadernou bezpečnost Andrej Stritar. "Životní prostředí nebylo nijak zasaženo a nečekáme, že k tomu dojde," dodal.
Avšak běžné závady na jaderných elektrárnách, které nejsou vyhodnoceny jako závažné, se do unijního výstražného systému vůbec nedostávají; naposledy bylo podobné varování vydáno před dvěma roky kvůli problémům švédské jaderné elektrárny.
Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové je únik 2,5 metru krychlového chladící kapaliny za hodinu věc, která do výstražného systému patří. "U Temelína ani u Dukovan nikdy taková situace nenastala," uvedla.
Elektrárna Krško se nachází na jihozápadě Slovinska, poblíž hranic s Chorvatskem. Do komerčního provozu byla uvedena v roce 1983. Postavena byla podle americké technologie Westinghouse, obsahuje reaktor o výkonu 2000 megawattů. Elektrárna má licenci k provozu do roku 2023.
Slovinsko s Chorvatskem vlastní elektrárnu napůl. Stejně tak jako jaderná elektrárna Temelín, je i Krško trnem v oku rakouských ekologů. Vídeň nyní rozladilo, že se o poruše dozvěděla z Bruselu, a ne přímo od Slovinců. Navzdory protestům Lublaň míní do roku 2013 dobudovat další reaktor o výkonu 1000 megawattů.