Nezaměstnanost by naopak podle ekonomů měla v květnu opět klesnout, tentokráte až pod pětiprocentní hranici. V průměru analytici očekávají nezaměstnanost na 4,9 procenta oproti dubnovým 5,2 procenta. Důvodem nižšího počtu nezaměstnaných je již tradičně dobrý výkon ekonomky a vliv sezónního zaměstnávání.
Údaje o květnové inflaci zveřejní v pondělí Český statistický úřad a údaje o nezaměstnanosti ministerstvo práce a sociálních věcí.
"Polovinu květnového růstu indexu spotřebitelských cen má na svědomí ropa," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Dále by na růst cen mělo podle něj působit zdražování cigaret. "Otazník visí nad vývojem cen potravin. Index cen zemědělských výrobců a ceny potravin ve světě naznačují, že tato část inflace ještě neřekla své poslední slovo," dodal.
Růst cen ropy a následně pohonných hmot se ovšem podle hlavního analytika PPF Asset Managment Radomíra Jáče projeví plně až v červnu. "To může vést na přelomu druhého a třetího čtvrtletí k nárůstu inflace jako celku, nicméně vzhledem k silné koruně a pravděpodobnému zklidnění cen ropy by měla být vyšší inflace jen přechodným jevem," řekl. Ke konci letošního roku by se podle Jáče měla meziroční inflace pohybovat kolem pěti procent.
Bohužel podle analytika ČSOB Petra Dufka není stále v cenách vidět vliv silné koruny, která opět v posledních dnech překonala svá maxima. Koruna by přitom měla stlačit dolů ceny oblečení, obuvi, elektroniky a dalších dovážených výrobků.
"Meziroční inflace pravděpodobně stagnuje na 6,8 procenta, což více než dvojnásobně překračuje cílovou hodnotu ČNB. A lepší to nebude ani v nejbližších měsících. Nadějí pro druhou polovinu roku zůstává lepší letošní úroda a stabilizace cen ropy na světových trzích," uvedl Dufek.
Česká národní banka ovšem zřejmě nebude muset podle Marka zvyšovat úrokové sazby, i když vyšší inflace a růst mezd by tomu odpovídaly. "Skokové posílení koruny ovšem působí přesně opačně," upozornil.
Míra nezaměstnanosti by měla v květnu výrazně klesnout pod pět procent. "Nicméně v tomto smyslu by šlo o obvyklý sezónní vývoj, neboť trh práce na jaře profituje s rozběhem sezonních prací v zemědělství a stavebnictví," uvedl Jáč.
Podle ekonomů již ovšem začíná být znatelné, že spolu se zpomalením ekonomiky ztrácí na síle i pokles nezaměstnanosti. "Přesto bychom se mohli dalšího poklesu míry nezaměstnanosti dočkat i za červen. V závěru roku předpokládám návrat nezaměstnanosti opět mírně nad pět procent," řekl Dufek.