Rozhodčí soud zdůvodnil rozhodnutí zejména tím, že věc byla již dříve při jiném řízení rozhodnuta, což ale podle Berana není pravda. V minulosti totiž rozhodci posuzovali jen žalobu z titulu ušlého zisku.
"V tomto sporu pan Beran žaloval bezdůvodné obohacení, které v žádném jiném sporu neuplatňoval. Věc tímto není ukončena a pan Beran podnikne další právní kroky k vymáhání tohoto nároku," uvedla v prohlášení zaslaném ČTK advokátní kancelář Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři, která Berana ve sporu zastupovala. "Tomuto podivnému rozhodnutí předcházelo nestandardní sestavení senátu," sdělili advokáti.
Ani Komárkův mluvčí Dan Plovajko s ohledem na neveřejnost arbitrážních řízení informace nepotvrdil, ani nevyvrátil. "Můžeme pouze potvrdit, že v minulých dnech padlo rozhodnutí v žalobě, kterou pan Beran podal proti panu Komárkovi a že bylo arbitrážní řízení zastaveno," řekl Plovajko.
Beran bude muset podle rozhodnutí arbitráže zaplatit veškeré poplatky za rozhodčí řízení a Komárkovi do 15 dnů od nabytí právní moci zaplatit pět milionů za výdaje na právní zastoupení. Rozhodčí soud podle informací ČTK rovněž konstatoval, že Beran nemůže nadále uplatňovat jakékoli nároky s akciemi společností ŽDB Group a Bonatrans Group. Rozhodnutí arbitráže je konečné, nelze se proti němu odvolat ani dovolat; stejnou věc nemohou řešit civilní soudy.
Spory Berana s Komárkem, kteří byli v minulosti přáteli a blízkými obchodními partnery, se táhnou už několik let a vyústily už v řadu sporů a arbitráží.
Podnikatelé se začátkem roku 2005 podle informací ČTK dohodli, že Beran dá Komárkovi svou polovinu společnosti Vítkovice Holding a za to získá poloviční podíl v nově vznikajícím průmyslovém holdingu IGH. Do něj předtím Komárek převedl firmy ŽDB, Bonatrans a Kovosvit. Beran měl ve firmách díky vzniku holdingu získat poloviční podíly.
Z obchodu ale nakonec sešlo a podnikatelé se začali obviňovat, kdo ho vlastně znemožnil. Komárek tvrdí, že Beran předtím žádné nároky na ŽDB a Bonatrans neměl, Beran zase říká, že jejich nákup financovali spolu, a měl tedy opce na poloviční podíly. IGH je nyní pod názvem KKCG Industry součástí Komárkovy skupiny.
Beran již před rokem ve stejné věci na Komárkovi vysoudil 1,2 miliardy korun; s výší škody ale tehdy nesouhlasil a loni v listopadu podal tuto žalobu. V první žalobě podle informací ČTK požadoval zhruba 3,5 mld. Kč. Komárek již prý peníze zaplatil.
Beran nebyl jediný, kdo spor dovedl až k arbitráži. Komárek žaluje Berana u mezinárodního rozhodčího soudu v Paříži, kde se domáhá vydání 45 procent akcií Vítkovice Holding (VH) a náhradu škody přes tři miliardy korun. Dalších pět procent akcií VH a náhradu škody chce v Paříži i po dalším obchodním partnerovi Petr Novotný. Rozhodnutí má podle informací ČTK padnout do konce roku.
O akcie Vítkovic se ale rovněž vedou spory, není zcela zřejmé komu patří. Dělá si na ně nárok i nynější předseda představenstva VH Jan Světlík, kterému je přiřkl rozhodčí soud. Beran ale argumentoval tím, že by vrácením akcií porušil usnesení obecného soudu a akcie uložil do soudní úschovy.