Americká lehká ropa WTI vystoupila nakonec o 5,65 dolaru na 127,95 USD za barel; přitom ještě dopoledne klesla až na 121,32 USD. Severomořská ropa Brent posílila rovněž o více než pět dolarů na zhruba 127,50 USD za barel.
Dnešní razantní výstup ukázal, že ceny ropy jsou nadále v silném vleku výkyvů dolarového kurzu. Od počátku roku až do předminulého týdne ropa zdražila zhruba o třetinu na dosavadní rekord 135 dolarů, a to zejména s pomocí setrvalého poklesu dolaru. Ten totiž investorům zvýhodňuje nákupy ropy a dalších komodit obchodovaných v americké měně.
"Ropa reaguje na Trichetovo jestřábí vyjádření," řekl viceprezident firmy MF Global John Kilduff. Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet dnes po zasedání bankovní rady řekl, že rizika inflace rostou a že banka by již příští měsíc mohla přikročit ke zvýšení úroků. Euro se v reakci na to vymanilo ze třítýdenního minima k dolaru a získalo více než jeden cent.
V minulých dnech ropa výrazně klesala, opět zčásti pod vlivem dolaru, protože ten naopak začal růst po protiinflačních vyjádřeních šéfa americké centrální banky. Vedle toho na ni působily obavy z nižší poptávky v důsledku snižování stále nákladnějších subvencí na paliva v některých asijských zemích. K poklesu přispěla také středeční statistika z USA, která ukázala, že minulý týden se zvýšily zásoby benzinu i nafty a topného oleje.