Zahraničnímu obchodu v dubnu pomohl vyšší počet pracovních dní, uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Naopak výraznějšímu růstu stály v cestě vysoké ceny ropy a vyšší dovoz zemního plynu. Cena ropy a silná koruna budou i nadále negativně ovlivňovat bilanci českých exportérů, míní ekonomka.
V běžných cenách se vývoz meziročně zvýšil o 12,6 procenta a dovoz o 11,1 procenta. Za posledních dvanáct měsíců se v porovnání s dvanácti měsíci předchozími zvýšil vývoz o 11,7 procenta a dovoz o 11 procent, což je zlepšení o 22,9 miliardy korun.
Obchod se stroji a dopravními prostředky přinesl růst přebytku o 5,3 miliardy korun. Zlepšila se také bilance obchodu s polotovary a materiály o 1,5 miliardy Kč a v obchodě s potravinami a živými zvířaty se deficit snížil o 1,2 miliardy korun. Přibližně stejných výsledků jako loni v dubnu dosáhl obchod s průmyslovým zbožím, nápoji a tabákem a surovinami.
Největším ohrožením pro pozitivní vývoj zahraničního obchodu v tomto roce představuje současný vývoj cen komodit na světových trzích, které momentálně mírně klesají, uvedl Jiří Škop z Komerční banky.