Tempo ztráty pracovních míst se zrychlilo z dubnového poklesu o 28.000, nebylo ale tak vysoké, jak očekávali ekonomové. Ti počítali se ztrátou 58.000 míst. Analytiky ale překvapil prudký nárůst míry nezaměstnanosti, kde se očekávalo jen mírné zvýšení na 5,1 procenta.
Příčinou vzestupu míry nezaměstnanosti byl podle ministerstva výrazný nárůst počtu lidí zařazených mezi pracovní sílu. Jejich počet se v květnu zvýšil o 577.000 po dubnovém vzestupu o 173.000. Činitelé úřadu upozornili, že jde o fenomén typický pro období od dubna do července, kdy roste počet mladých lidí hledajících ke konci školního roku práci na dočasný úvazek.
Na zprávu reagoval kurz dolaru dalším poklesem a euro k němu posílilo o zhruba půl centu nad 1,56 USD. Zároveň s tím šly dál nahoru i ceny ropy, která ve čtvrtek prudce zpevnila pod vlivem právě klesajícího dolaru. Americká ropa tak dnes získala další tři dolary a přehoupla se přes 131 dolarů za barel.
Americká ekonomika od počátku tohoto roku ztratila již celkem 324.000 pracovních příležitostí. Nejvíce to bylo v prvních třech měsících roku, kdy se ztráta pohybovala kolem 80.000 měsíčně. Americká ekonomika zažívá od konce loňského roku výrazný útlum a ekonomové čekají, že slabost potrvá ještě nejméně celé druhé čtvrtletí.
Výrazný pokles počtu pracovních míst opět zaznamenalo stavebnictví, které je pod tlakem krize na trhu bydlení. Ubylo zde 34.000 míst, zatímco ve zpracovatelském průmyslu to bylo 26.000. Odvětví profesionálních služeb ztratilo 39.000 míst, celý sektor služeb včetně veřejného sektoru však mírně získal.