Komise byla ustavena po dohodě nynějších šéfů vlád Mirka Topolánka a Alfreda Gusenbauera ze začátku loňského roku. Poprvé se sešla loni v červenci v Praze na spíše seznamovacím zasedání. Druhé jednání zástupců obou komor českého a rakouského parlamentu v září ve Vídni přineslo za účasti expertů obou stran až nečekaně velký pokrok, když se podařilo uzavřít polovinu z osmi sporných bodů, které stály na začátku na programu práce komise.
Další dva body pak byly označeny za uzavřené na prosincovém zasedání v Českých Budějovicích. Zbývající dva body - otázku vysokotlakého potrubí na úrovni 28,8 metru a těsnosti tlakové nádoby s reaktorem - považuje sice česká strana rovněž za dostatečně objasněné, rakouská v nich však projevuje vytrvale takovou neústupnost, že dosažení oboustranné shody zřejmě nebude nikdy plně možné.
Předseda české části komise Jan Kasal (KDU-ČSL) proto soudí, že komise na politické úrovni vyřešila vše, co mohla, a zbytek přenechává expertům, kteří by si informace o provozu jihočeské elektrárny měli napříště vyměňovat v rámci mezivládní informační dohody. Tu rakouský parlament konečně ratifikoval letos v březnu, připojil k ní však zároveň usnesení, v němž vyzývá vládu, aby trvala na mezinárodněprávní závaznosti dosavadních ujednání kolem Temelína, tedy i protokolu z Melku.
Ten Rakušané považují za mezistátní smlouvu, Češi ale jen za politickou dohodu. ČR ji sice nezpochybňuje a dodržuje, ale zdůrazňuje, že nemá náležitosti mezistátní smlouvy a není tedy ani vymahatelná podle mezinárodního práva.
Činnost komise, kterou její spolupředsedové Kasal a Albrecht Konecny z rakouské vládní sociální demokracie (SPÖ) hodnotí celkově pozitivně, byla ovšem provázena i politickými střety a bojkotem části svých členů. Již po prvním společném jednání komisi na protest proti rakouským požadavkům opustil poslanec ČSSD Milan Urban, dva zástupci za rakouskou populisticky-nacionalistickou stranu Svobodných (FPÖ) komisi opustili na jejím druhém zasedání ve Vídni a rakouští Zelení z komise odešli po její třetí schůzce.
Na druhé straně však práce komise přinesla zřetelně lepší pochopení řady problémů ze strany politiků, vyjasnění mnoha dosud sporných bodů a také uklidnění situace na hranicích obou zemí, kde po dobu jednání komise v zásadě ustaly blokády rakouských odpůrců Temelína.