"Dnes došlo ke schválení postupu. A jednoznačně nejvýhodněji z diskuze vyšel postup navrhovaný ministerstvem," uvedl Kalousek. Nyní bude jeho úkolem vypracovat zadávací dokumentaci a výběrové řízení na poradce.
Podle premiéra Mirka Topolánka lze očekávat odpor k tomuto postupu od firem, které odstraňování prodražovaly, a také od firem, kde se zátěže odstraňují. "Je velmi výhodné v rámci odstraňování starých škod i odstraňovat škody nové," upozornil premiér.
Jednou velkou zakázkou by se podle MF zkrátila doba, která je potřebná na odstranění škod, a zároveň by se zajistila horní mez nákladů. Cenu, která bude jediným kritériem, by tak nebylo možno v budoucnu navýšit. Ministerstvo si chce rovněž v případné smlouvě vyhradit právo rozložit platby za uskutečněné sanace do více let s tím, že hodnota peněz by zůstala zachována díky inflační doložce.
"Místo dalších 20 let by tak ekologické škody mohly být odstraněny do roku 2015," uvedlo již dříve ministerstvo. Jako záložní variantu ministerstvo navrhuje dosavadní postup s větším počtem úředníků.
Stát vlastníkům zamořených území přislíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.
Záměr MF kritizuje nevládní organizace Transparency International (TIC), podle které by přijetí návrhu zatížilo státní rozpočet zcela zbytečně o 30 miliard korun.
ČR od zahájení privatizace evidovala závazky za 169,5 miliardy korun; dosud byly odstraněny ekologické škody za 45,1 miliardy korun. Náklady na odstranění škod jsou hrazeny pouze z příjmů z privatizace a nemají dopad na státní rozpočet.
Dosud bylo zahájeno necelých 400 veřejných zakázek, zbývá ještě vypsat dalších 1100 zakázek. Ty se týkají nemovitostí a pozemků vlastněných 310 osobami nebo firmami.
MF odhaduje, že by celý proces od zahájení připomínkového řízení až po schválení vítěze výběrového řízení vládou měl trvat 10 měsíců až 1,5 roku.