Hlavní líčení v případu začalo loni v říjnu. Na lavici obžalovaných usedl bývalý náměstek někdejšího ministra pro místní rozvoj Pavla Němce Petr Forman a několik dalších osob. Další soudní přelíčení s obviněnými se shodou okolností má uskutečnit také v pondělí, tedy ve stejný den, kdy bude vláda rozhodovat o zrušení RF. Náměstek MMR Jiří Vačkář však již v pátek ČTK řekl, že souvislost jednání soudu a rozhodování vlády o zrušení RF je pouze okrajová.
Podle spisu se chtěla desetičlenná skupina, složená převážně z podnikatelů, v době od poloviny roku 2003 do září 2005 přes Nadaci pro rozvoj regionů obohatit o 229 milionů korun. Šlo o zůstatek z peněz, jež jí EU od roku 1994 poskytla na projekty rozvoje podnikání v Česku. Kromě asi 17 milionů korun, které se dílem dostaly do zahraničí a dílem byly vybrány v hotovosti, se při vyšetřování podařilo podstatnou část dalších peněz zajistit.
Forman nechal podle obžaloby ministru Němcovi podepsat takzvaný Transformační plán, který prý pozdější převody peněz usnadnil. Tento plán prý vypracoval proto, aby ministerstvo nepřišlo o zbytek peněz z EU, s nimiž disponovaly dvě dceřiné společnosti Nadace pro rozvoj regionů: Regionální podnikatelský fond (RPF) a Českomoravský podnikatelský fond (ČMPF). Obě společnosti byly od roku 1998 v likvidaci. Podstatou plánu bylo podle Formana vytvoření akciové společnosti RF, na jejíž účet měly být převedeny peníze z obou fondů. Zakladatelem společnosti byl ČMPF, jehož zástupci měli po převedení peněz darovat hromadnou akcii společnosti RF ministerstvu.
Cílem zrušení společnosti RF má být podle Vačkáře převedení finančních prostředků tvořících likvidační zůstatek do majetku ČR. Takto získané peníze mohou být v závislosti na výsledcích jednání s Evropskou komisí použité také ke krytí žádosti komise o vrácení údajně zneužitých peněz z evropských fondů, uvedl Vačkář. "Převedení likvidačního zůstatku RF do vlastnictví ČR umožní MMR snížit výši nároku na náhradu škody, kterou MMR uplatňuje v předmětném soudním řízení," dodal.
Před zneužitím peněz z evropských fondů varovala ve výroční zprávě za rok 2006 i Bezpečnostní a informační služba. Kontrarozvědka upozornila na existenci rizika, že by přidělování peněz z evropských fondů mohlo být účelově ovlivňováno.