"Cíle stanovené dílčím milníkem programu plníme v předstihu," sdělil ředitel společnosti Gripen International pro ČR Bengt Littke. Podle uzavřené smlouvy má hodnota offsetů příští rok činit 48 procent z dohodnuté částky. "Offsetový program Gripen je v předstihu a na základě zkušeností z minulých let by měl pro ČR být přínosem i v budoucnu. ČR získala nejen stíhací letoun, ale i dlouhodobé ekonomické výhody," uvedl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.
Podle offsetové smlouvy musí podíl přímých offsetů v českém obranném a leteckém průmyslu činit nejméně 20 procent hodnoty offsetové smlouvy. Mezi největší přímé offsety patří například vývoz ocelových plechů pro stavbu lodí v hodnotě 233 milionů korun, který realizovala společnost Vítkovice Steel. Společnost Walter Engines pak získala zakázku v hodnotě 155 milionů korun na export leteckých motorů a součástí.
Celkem offsetový program čítá 29 projektů, z toho 12 přímých. Jednu z nejvyšších hodnot (2,13 miliardy korun) od roku 2004 dosáhl nepřímý offset v případě vývozu společnosti FIC CZ, která v Rudné u Prahy vyrábí notebooky.
Podle některých českých firem, které se na offsetech podílejí, však jde mnohdy o formální akt, protože by tyto obchody udělaly i bez zapojení Gripenu. Do offsetů byl započítán například vývoz elektrárenských generátorů firmy Brush SEM za zhruba 1,5 miliardy korun. Společnost Brush SEM však dodává veškeré generátory už od roku 2001 mateřské britské firmě FKI. V závěru loňského roku pak hodnota tohoto offsetu dosáhla 2,8 miliardy korun.
Hodnota offsetové transakce se stanovuje jako čistý export vytvořený v souvislosti s danou offsetovou zakázkou, nebo jako čisté tržby z prodeje vlastních výrobků firmy v návaznosti na přímou investici, která se ale do hodnoty offsetů nezapočítává.
Pronájem 14 stíhaček Gripen za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly. Česko letadla zaplatí do deseti let formou každoročních splátek. Kromě přímých nákladů se z rozpočtu ministerstva obrany uhradí jejich výzbroj. Z celkové hodnoty offsetů 25,5 miliardy korun má 20 procent připadnout na přímé offsety, které jsou zaměřené na obranný a letecký průmysl.