Na straně žalobců stojí firmy Siemens, Alstom, Hitachi, Areva, Toshiba, Fuji Electric, Japan AE Power Systems, Mitsubishi Electric a Nuova Magrini. Firmy podle soutěžního úřadu asi 16 let od roku 1988 téměř po celém světě nezákonně kooperovaly v tendrech na takzvané plynem izolované spínací ústrojí, aby si vždy některá z nich zakázku zajistila.
Soudní jednání bylo původně nařízeno už na duben, pak ho ale soud zrušil. Nový termín už by měl být definitivní. Soud buď pokutu potvrdí nebo dá za pravdu firmám, rozhodnutí ÚOHS zruší a vrátí mu ho k dalšímu řízení. Pokud by šlo pouze o procesní pochybení, firmy by pokutu dostaly prozatím zpátky a uhradily by ji znovu po vydání nového rozhodnutí ÚOHS. Pokud by však soud vyhověl žalobě takzvaně v meritu věci, stát by musel peníze zaplacené jako pokutu nadobro vrátit strojírnám.
Už dříve soudci uvedli, že je případ dost složitý. ÚOHS třeba vůbec poprvé pokutoval firmy, které v ČR vůbec nepůsobí. "I když ale na našem trhu nepůsobily, stalo se tak po dohodě, a jde tedy o vylučovací kartel," vysvětlil už dříve šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina. Podle něj zatím v Česku podobný kartel nemá obdoby.
Firmy už za stejný delikt pokutovala i Evropská komise. V tomto případě šlo o druhou nejvyšší sankci za kartel v historii, přes 750 milionů eur (podle tehdejšího kurzu přes 21 miliard korun).