IEA nyní odhaduje, že globální poptávka po ropě letos poroste o 800.000 barelů denně, tedy o 0,9 procenta proti loňsku. Je to o 230.000 denních barelů méně, než agentura odhadovala v květnu.
Zpomalení poptávky bude důsledkem vysokých cen ropy, které minulý týden vzrostly na rekordních 139 dolarů za barel. Vlády asijských zemí jako Tchaj-wan, Malajsie nebo Indie začaly omezovat stále nákladnější subvence a zvyšovat ceny paliv; to by mělo utlumit spotřebu v Asii, která byla dosud tahounem světového růstu poptávky.
Nabídka ropy ale podle IEA roste vzhledem k vývoji poptávky stále nedostatečně. Vysoké ceny vytvoří na trhu rovnováhu tím, že potlačí poptávku, uvedla agentura.
Celková globální poptávka po ropě má letos dosahovat 86,8 milionu barelů denně, což je o 80.000 barelů méně, než IEA odhadovala minulý měsíc. Pro USA agentura odhaduje propad poptávky o 2,5 procenta na 20,3 milionu barelů. "Letecké společnosti omezí lety, spotřebitelé protestují a tuto náladu odrážejí i prohlášení politiků," uvedla IEA. Upozornila však na to, že snižování daní z pohonných hmot, jak je navrhují někteří politici v USA i Evropě, by bylo "tou nejhorší možnou reakcí".
IEA také snížila předpověď růstu nabídky ropy ze zemí mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), kde těžba stagnuje a investice i přes vysoké ceny ochabují. Nabídka mimo OPEC poroste letos o 460.000 barelů denně, o 220.000 barelů méně, než IEA odhadovala o měsíc dříve. Poptávka po ropě ze zemí OPEC tak letos vzroste o 300.000 na 31,6 milionu barelů za den.