Evropská unie a USA by na dnešním summitu měly vyslat Íránu varování, že jsou ochotny jít proti němu i za sankce OSN, pokud se bude vzpírat požadavkům na přerušení prací na svých jaderných zařízeních. Západ Írán podezřívá z přípravy jaderných zbraní a Rada bezpečnosti OSN již na Teherán uvalila třikrát sankce.
"Vláda stahuje íránská aktiva z Evropy," napsal reformistický deník na přední stránce. Podle listu to potvrdil náměstek íránského ministra zahraničí, neudal však žádná čísla.
Deník uvádí, že Írán nyní směňuje devizy uložené v evropských bankách na zlato a akcie, aby neutralizoval dopad zpřísněných sankcí, mířených zřejmě na banky a účty v zahraničí. Írán je čtvrtým největším producentem ropy na světě a vysoké přebytky z prodeje suroviny si do značné míry ukládá na účtech v zahraničí. Íránské devizové rezervy dosahovaly v dubnu více než 80 miliard dolarů. Íránu také prospělo, že si část rezerv směnil z amerických dolarů na jiné měny protože hodnota dolaru v poslední době výrazně klesla.
O izolaci islámské republiky se snaží hlavně Washington, který již uvalil sankce na íránské banky. To přinutilo řadu evropských bank omezit nebo ukončit transakce s íránskými subjekty. Írán teď podle vládního náměstka spolupracuje ve světě zejména s malými bankami.
Návrh komuniké z dnešního summitu EU-USA ve Slovinsku nadhodilo možnost společného zákroku proti íránským bankám. Podle evropských diplomatů připravuje EU zmrazení aktiv největšího íránského bankovního ústavu Bank Melli, chce však dát Teheránu ještě jednu šanci.