V porovnání s minulým průzkumem se v tuzemské ekonomice zhoršilo tempo vytváření nových pracovních sil, trend v zaměstnanosti přesto zůstal příznivý. "To, že 89 procent (zaměstnavatelů) nic nemění, je spíše pozitivní tendence, protože nebudou propouštět," uvedla generální ředitelka Manpower pro Česko a Slovensko Jaroslava Rezlerová.
Největší poptávku po nových zaměstnancích měly firmy působící v zemědělství, lesnictví, ubytování a stravování, což podle Rezlerové souviselo s nadcházejícím letním obdobím. Propouštět se naopak chystali zástupci automobilového a elektrotechnického průmyslu, což Rezlerová připisovala obavám těchto exportně zaměřených výrobců z možného zhoršení výkonnosti. "Při sílící koruně jsou jejich zisky samozřejmě poněkud nižší a oni velmi pečlivě zvažují, zda budou tvořit nová pracovní místa," poukázala.
V porovnání s obdobnými ekonomikami Česko v Evropě výrazně zaostávalo. V Polsku a Rumunsku byla převaha zaměstnavatelů, co plánovali přijímat pracovníky, nad těmi, co naopak počítali se zeštíhlením, desítky procentních bodů. "Do těchto zemí ještě proudí velké zahraniční investice, které vytvářejí pracovní příležitosti. V ČR již příliv investic skončil," uvedla.
České výsledky zatím nebylo možné porovnat se Slovenskem a Maďarskem. Podle Rezlerové to bude možné zřejmě již od příštího roku, kdy v těchto, a možná ještě dalších nových zemích, bude Manpower poprvé průzkum organizovat. V Evropě průzkum Manpower pokrývá jen 16 zemí, třeba Česko až od letošního roku. Z vůbec prvního průzkumu na jaře v ČR vyplynulo, že nabírat nové pracovníky se chystalo 15 procent zaměstnavatelů a tři procenta firem chtěla stavy zaměstnanců snižovat.
V nejnovějším průzkumu odpovědělo 751 českých zaměstnavatelů. Všem byla položena otázka "Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti ve třetím čtvrtletí 2008 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?".