Mnoha evropským výrobcům bionafty prý hrozí bankrot

10.06.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. června (ČTK) - Mnoho evropských producentů bionafty by v budoucnu mohlo čelit bankrotu. Příčinou je především masivní dovoz tohoto paliva do Evropské unie z USA. Na mezinárodní konferenci o biopalivech, která se koná v Praze, to řekl generální tajemník Evropského úřadu pro bionaftu (EBB) Raffaelo Garofalo.

"Bankrotem jsou ohrožené dokonce i staré tradiční firmy vyrábějící bionaftu," uvedl Garofalo. Podpora produkce a vývozu biopaliv ve Spojených státech hraničí podle něj s neférovými obchodními praktikami. Prý je to také důvod, proč musejí výrobci bionafty vyvíjet tlak na evropské politiky, aby situaci řešili. "Musíme vyvinout tlak na politickou moc, protože právě ona dnes pro nás vytváří trh," řekl tajemník. "Hlavní slabinou dnešní situace je, že mnohem snadněji vybudujeme továrnu než legislativu," dodal.

Situaci evropským výrobcům bionafty komplikují také zvyšující se ceny obilí, spekulativní aktivity investičních fondů a stagnující cena etanolu, řekl na konferenci výkonný ředitel německé společnosti Cropenergies Lutz Guderjahn.

Rostoucí konkurence dovozu paliva z USA stojí také za loňským zpomalením výroby bionafty v EU, její růst činil nejvýše deset procent. Byl tak nejpomalejší za posledních deset let. Na konci dubna evropští producenti požádali Brusel o uvalení kárných dovozních cel na bionaftu z USA .

V EU tvoří bionafta asi 80 procent celkové výroby biopaliv. Ta se nyní vyrábí hlavně z obilí, cukrové třtiny a rostlinných olejů. V České republice se nejčastěji používá k výrobě olej získaný z řepky olejné. Zastánci biopaliv věří, že jsou jednou z možností, jak omezit emise skleníkových plynů a snížit závislost na ropě, jejíž ceny jsou nyní na rekordních maximech. Podle kritiků produkce biopaliv zvyšuje světové ceny potravin, přispívá k potravinové krizi, může způsobit nepokoje v rozvíjejících se zemích a vede k odlesňování.

Unie se loni na jaře dohodla, že by EU měla navýšit do roku 2020 podíl biopaliv na deset procent z plánovaných 5,75 procenta, kterých mělo být dosaženo v roce 2010. Evropská komise a členské státy vytvořily pracovní skupinu, která by měla vypracovat návrhy pro "udržitelnost" těchto paliv.

V Česku by se zhruba do čtyř let měla rozjet výroba biopaliv druhé generace, které nekonkurují výrobě potravin a znamenají nižší emise oxidu uhličitého než dosavadní alternativní paliva, řekl na konci dubna ministr životního prostředí Martin Bursík.

Výměra, kterou čeští zemědělci pro letošní sklizeň oseli řepkou, vzrostla meziročně o 7,3 procenta na téměř 357.000 hektarů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK