Rostoucí míra zadlužení je podle centrální banky rovněž doprovázena snižováním úspor domácností, která v roce 2007 dosáhla nejnižší hodnoty za posledních deset let. "Tento trend byl ovlivněn očekávaným růstem příjmů domácností v souvislosti s procesem reálné konvergence, snadnějším přístupem k úvěrům, nízkými úrokovými sazbami v posledních letech, růstem cen nemovitostí a také stárnutím populace," uvedla ČNB.
Zadlužení Čechů se každý rok zvyšuje přibližně o třetinu a loni překonalo hranici 800 miliard korun. Úvěry lidí u bankovních institucí dosáhly na konci minulého roku 680 miliard korun, z toho úvěry na bydlení tvořily 510 miliard korun a spotřebitelské úvěry 170 miliard korun. "Dalších téměř 150 miliard korun dluží domácnosti nebankovním institucím," uvedla ČNB.
I když nelze české domácnosti považovat celkově podle centrální banky za předlužené, rizikem mohou být úvěry pro nízkopříjmové domácnosti. Dosud je podle zprávy ohrožovaly především spotřebitelské úvěry a neschopnost je splácet. Novým rizikem je nyní změna fixací u hypoték. Ty v současnosti banky nabízejí stávajícím klientům mnohem vyšší než před třemi roky a měsíční splátku hypotéky tak prodražují až o tisícikoruny.
Hypoteční úvěr čerpá podle údajů ČNB asi 13 procent domácností. Polovina všech domácností má čisté měsíční peněžní příjmy nižší než 20.000 korun, zatímco u domácností s hypotékou je to 27.000 Kč," uvedla zpráva.