Politici z koalice i opozice stále více prosazují jádro

10.06.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. června (ČTK) - Vládní i opoziční politici stále více vidí řešení případného nedostatku elektřiny ve výstavbě dalších bloků jaderných elektráren. Předseda sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř (ODS) chce, aby na podzim začal proces, který by umožnil zahájit kroky nutné k přípravě výstavby nových jaderných bloků. K dostavbě Temelína se na dnešní energetické konferenci ČEPKON přihlásil i stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD). Proti výstavbě jsou ale zelení.

"Je třeba umožnit, aby subjekt, který má peníze, projekt, mohl zahájit všechny kroky k přípravě výstavby jaderné elektrárny," řekl Vojíř, aniž by přímo jmenoval jediného provozovatele jaderných elektráren v Česku, energetický gigant ČEZ. Zatím je to prý jeho individuální aktivita.

"V závěru roku je nutno vyhodnotit všechna pro a proti z hospodářského a politického pohledu a rozhodnout, aby roky 2009 a 2010 mohly být roky přípravnými," řekl Vojíř.

Firma by podle Vojíře měla mít možnost podat studii k posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). "Pokud (EIA) projde, pak by měla mít možnost pokračovat. Pokud ne, ať se odstraní nedostatky," uvedl Vojíř.

Není už v Česku energetické konference, na níž by se ve větší či menší míře nehovořilo o nutnosti výstavby nových energetických zdrojů. A na prvním místě se vždy hovoří o dostavbě jaderné elektrárny Temelín.

"Problém je v tom, že to rozhodnutí nikdo neudělá. Diskuse jsou plané, když je nikdo nebere," řekl Urban. "Je třeba vymazat ony větičky z programového prohlášení," dodal s odkazem na program koaliční kabinetu. Vláda se v něm kvůli Straně zelených zavázala, že stavbu nových bloků jaderných elektráren podporovat nebude.

Energii z jádra podporují politici napříč politickým spektrem, proti jsou v zásadě jen zelení. Týdeník Ekonom před nedávnem přinesl výsledky vlastní ankety, v níž se pro vybudování nového jaderného zdroje vyslovilo 190 ze 200 poslanců. Pro jadernou budoucnost Česka se již několikrát vyjádřil i premiér Mirek Topolánek či ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (oba ODS).

Urban dnes řekl, že Česko se bude při růstu ekonomiky a spotřeby s nedostatkem elektřiny potýkat pravděpodobně kolem roku 2015. Přesný rok záleží na tom, jak se bude dařit hospodářství. Bez výstavby dvou bloků s výkonem 1200 megawattů v Temelíně to podle něj nepůjde vyřešit.

Urban dnes rovněž řekl, že do konce června se chystá předložit poslancům návrh státní energetické koncepce. Dosud ji schvalovala vláda, Urban ale již delší dobu usiluje, aby se k ní vyjadřoval parlament. "Bude otevřená novým závazkům České republiky i závěrům Pačesovy komise - pokud nějaké budou," podotkl Urban.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK