"S velkou pravděpodobností dojde letos k dalším úpravám zemního plynu, a to směrem nahoru," řekl Jurečka. S tím, že ceny půjdou nahoru, souhlasí i viceprezident dalšího obchodníka s plynem Vemex Jaroslav Horych. "Vývoj cen nikdo dopředu nezná. Obávám se ale, že rychle porostou," uvedl.
V delším období bude zemní plyn zdražovat i kvůli srovnávání s cenovou úrovní v okolních zemích, uvedl Dean Brabec z pražské pobočky poradenské firmy Arthur D. Little. Ceny v Česku nyní zaostávají za těmi evropskými asi o 20 až 30 procent.
Cenu plynu může podle odborníků hnát nahoru poptávka ze strany energetických společností, které chtějí z plynu vyrábět elektřinu. Brabec již dříve odhadl, že v roce 2012 bude stát zemní plyn v Česku dvakrát tolik než začátkem roku 2007.
Lidé podle plynařů na cenové skoky reagují v mnohem větší míře krátkodobými opatřeními. Například mírně snižují teplotu nebo zcela přestávají vytápět méně používané místnosti. Mnohem méně se rozhodují pro dlouhodobé změny, jako je třeba lepší zateplení domu.
Právě kvůli krátkodobým úsporným opatřením (vedle mírnější zimy) lze i letos podle Jurečky čekat snížení spotřeby plynu v Česku. Loni odběry klesly o 6,7 procenta na 8,64 miliardy metrů krychlových. Křivka spotřeby domácností bude mít "charakter velblouda", uvedl Jurečka. "Lidé si na vyšší ceny zvyknou a postupně se vrátí ke spotřebě, kterou měli předtím," podotkl.
Hlavním důvodem zdražení plynu v tuzemsku je výrazný nárůst cen energetických komodit na světových trzích, zejména cen ropy, lehkých a těžkých topných olejů a také cen černého uhlí. Cena černého zlata se od ledna zvedla o více než třetinu a za posledních 12 měsíců vyrostly téměř na dvojnásobek.