Gretschmann, která je při radě ministrů generálním ředitelem pro otázky vnitřního trhu, řekl, že kolem cen ropy se vytvořila spekulativní bublina, která nevyhnutelně splaskne a ceny prudce klesnou. "Podle mého názoru je cena ropy nadhodnocena o nejméně 40 procent. Dvacet procent se dá připsat vlivu směnných kurzů a slabosti dolaru, dalších 25 procent je výsledkem spekulací," řekl poradce.
"Očekávám rozhodně korekci na trhu a splasknutí bubliny," řekl Gretschmann. Podle něj se již objevují náznaky, že "přehnanost" u cen ropy dosáhla maxima, je však těžké říci, kdy bublina praskne. Minulý týden cena ropy vystoupila na rekordních 139 dolarů za barel, obchodování posledních dní je však charakteristické extrémně prudkým kolísáním v rozsahu třeba až 15 dolarů za dva dny.
V současném vývoji ropných cen hrají podle Gretschmanna "velmi značnou" roli vnitřní pohyby na finančních trzích. Od loňského vypuknutí hypoteční krize v USA se finanční investice přesouvají od akcií a dluhopisů ke komoditám. "Výsledkem je přehnání," řekl. Pouze ve Spojených státech se sumy, které investoři vložili do nákupů termínových kontraktů na ropu zvýšily proti roku 2005 na desetinásobnou sumu 260 miliard dolarů, dodal poradce.
Italský ministr hospodářství Giulio Tremonti listu Wall Street Journal řekl, že na víkendové schůzce G8 v Tokiu navrhne, aby se spekulace s cenami ropy omezily zavedením depozita na termínové obchodování. Podle listu však tento návrh zřejmě nezíská podporu většiny ostatních členů G8 a postaví se proti němu zejména USA. Podle činitele francouzského ministerstva financí budou vysoké ceny ropy hlavním tématem schůzky finančních zástupců sedmi nejvyspělejších zemí světa plus Ruska.